Naslouchejme si

Marcela Czesaná názor duben 2007

Svět je malý, Česko je malé a Praha se často člověku zdá být úplně miniaturní. Obzvlášť to platí v případě relativně uzavřených skupin lidí, jako jsme například my, kdo se z jakýchkoli důvodů a na různých úrovních „motáme“ kolem výtvarného umění. Známé zkrátka potkáte všude. Usmíváme se na sebe na vernisážích, narážíme na sebe na ulicích, všichni víceméně navštěvujeme tytéž restaurace. Žijeme s mobilem na uchu, visíme na internetu a mailujeme, až se z nás kouří.Z řečeného by se snadno a především logicky dalo usoudit, že komunikace běží hladce a na plné obrátky, máme přece tisíc možností a způsobů, jak se dorozumět. Jenže praxe tomu neodpovídá. Míjíme se často a často bohužel docela zásadně. Nezbývá než si přiznat, že problém nejspíš nebude v objektivních možnostech, nýbrž v nás samotných.

Našlapujeme kolem sebe v ovzduší nasyceném spoustou nápovědí, nedokončených vět, glos utroušených polohlasem a v bezpečné vzdálenosti od „ostatních“. Mnozí z nás stále nejraději hovoří o neschopnosti a neúspěchu těch druhých v jejich nepřítomnosti. A navíc častokrát bez reálného vhledu do situace nebo problematiky. Pražským vzduchem se vznáší řada úsudků a soudů takzvaně od boku, které od sebe vzájemně přejímáme a dále šíříme a neobtěžujeme se jejich původ nebo oprávněnost zkoumat, ať už proto, že jsme tak líní nebo tak lhostejní.

V určitém kontextu pak takové povrchní cejchování může natropit pěknou paseku. Přitom jde jen o to uvědomit si, že jsme na jedné lodi, nebo spíš lodičce, a měli bychom se společně snažit, aby se příliš nekymácela a plula pokud možno dopředu. Doufejme, že nám všem leží na srdci prosperita českého výtvarného umění a jeho potenciál vzhledem k ostatnímu světu. Zkusme si v zájmu věci dát vzájemně šanci. Vyvarujme se rychlých závěrů, unáhlených poznámek nebo dokonce hlasitých prohlášení na vodě. Naučme se spolu mluvit a naslouchat si.

Galerie Vernon úspěšně přežila pověstně kritický pátý rok své existence a pokračuje v rozvíjení projektů na podporu současného českého výtvarného umění. Z intimního prostředí takzvané bytové galerie jsme s nástupem roku 2007 vykročily vstříc veřejnosti i mediím. Otevřely jsme nový prostor – vitrínu Vernon Projekt v bezprostřední blízkosti stávající galerie, který potvrzuje naši připravenost komunikovat „s ulicí“. Duálnímu prostorovému uspořádání Vernonu odpovídá i nová duální grafická podoba galerie. Začaly jsme pořádat tiskové konference a tři odpoledne v týdnu (úterý, čtvrtek, sobota) máme otevřeno pro veřejnost. Přijďte se podívat, těšíme se na vás.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné