NČA rozděluje

Karolina Jirkalová staveniště únor 2010

Nadace české architektury (NČA) rozdělila své příspěvky na rok 2010.

Podporu získalo celkem 25 projektů ze 42 přihlášených, celkem byla rozdělena částka 1 milion korun. Zveřejnění výstav, publikací a přednášek, které ve výběrovém řízení uspěly, nabízí rovněž pohled na to, co zajímavého nás v letošním roce na poli architektury čeká. Největším trhákem bude bezesporu podzimní přednáška jednoho z nejlepších světových architektů – japonské ikony jménem Toyo Ito. Přednáška bude navazovat na Itovu výstavu v Galerii Jaroslava Fragnera. Současnou evropskou architekturu pak představí přehlídka finalistů a oceněných v soutěži o cenu Miese van der Roheho (pořádá Zlatý řez) či brněnská výstava věnovaná evropským architektonickým soutěžím (Centrum architektury Brno). Nadace podpoří rovněž přednáškové cykly ostravské společnosti Fiducia nebo pardubické iniciativy Off City.

Z publikací, které získaly podporu Nadace české architektury, je třeba upozornit na Životní sloh od Bohuslava Brouka, připravovaný Společností pro odbornou literaturu – Barrister and Principal –, či na Teorii fraktálové architektury, kterou se chystá vydat Jiří Schmidt. Několik architektonických titulů chystá také nakladatelství Arbor Vitae: Je to především publikace Rostislava Šváchy a jeho kolegů s lakonickým názvem SIAL. Kniha je zároveň katalogem rozsáhlé výstavy, která letos v létě proběhne v Muzeu umění v Olomouci. Arbor Vitae připravuje také knihu Vrstvy architekta Ivana Kolečka či katalog prací Emila Přikryla. Nadace podpořila také vznik filmu Nedosněné sny měst, který připravuje společnost Frame100R.

Návrh rozdělení nadačních příspěvků připravila grantová komise ve složení Milena Sršňová, Aleš Burian, Jaroslav Zima, Marek Chalupa, Petr Malinský a Ladislav Kuba. Projekty, které ve výběrovém řízení NČA neuspěly, nadace nezveřejnila.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné