NČA rozděluje
Karolina Jirkalová staveniště únor 2010
Nadace české architektury (NČA) rozdělila své příspěvky na rok 2010.
Podporu získalo celkem 25 projektů ze 42 přihlášených, celkem byla rozdělena částka 1 milion korun. Zveřejnění výstav, publikací a přednášek, které ve výběrovém řízení uspěly, nabízí rovněž pohled na to, co zajímavého nás v letošním roce na poli architektury čeká. Největším trhákem bude bezesporu podzimní přednáška jednoho z nejlepších světových architektů – japonské ikony jménem Toyo Ito. Přednáška bude navazovat na Itovu výstavu v Galerii Jaroslava Fragnera. Současnou evropskou architekturu pak představí přehlídka finalistů a oceněných v soutěži o cenu Miese van der Roheho (pořádá Zlatý řez) či brněnská výstava věnovaná evropským architektonickým soutěžím (Centrum architektury Brno). Nadace podpoří rovněž přednáškové cykly ostravské společnosti Fiducia nebo pardubické iniciativy Off City.
Z publikací, které získaly podporu Nadace české architektury, je třeba upozornit na Životní sloh od Bohuslava Brouka, připravovaný Společností pro odbornou literaturu – Barrister and Principal –, či na Teorii fraktálové architektury, kterou se chystá vydat Jiří Schmidt. Několik architektonických titulů chystá také nakladatelství Arbor Vitae: Je to především publikace Rostislava Šváchy a jeho kolegů s lakonickým názvem SIAL. Kniha je zároveň katalogem rozsáhlé výstavy, která letos v létě proběhne v Muzeu umění v Olomouci. Arbor Vitae připravuje také knihu Vrstvy architekta Ivana Kolečka či katalog prací Emila Přikryla. Nadace podpořila také vznik filmu Nedosněné sny měst, který připravuje společnost Frame100R.
Návrh rozdělení nadačních příspěvků připravila grantová komise ve složení Milena Sršňová, Aleš Burian, Jaroslav Zima, Marek Chalupa, Petr Malinský a Ladislav Kuba. Projekty, které ve výběrovém řízení NČA neuspěly, nadace nezveřejnila.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

Česko-slovenský pavilon v Benátkách čeká rekonstrukce
Karolina Jirkalová zprávy duben 2020
Zahájení letošního 17. bienále architektury v Benátkách, které mělo začít v květnu, se zatím odsouvá na konec srpna. Společný česko-slovenský pavilon v areálu Giardini však v každém případě zůstane zavřený, v následujících letech ho čeká kompletní rekonstrukce....
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné