Někdy je lepší počkat

Josef Chloupek názor květen 2008

K napsání tohoto sloupku mě pobídlo nedávné otevření nové opery v norském Oslu (na snímku). Na novou operu čekali Norové 200 let a výsledek odpovídá významu takovéto kulturní stavby. Dobře vybrané stavební místo využila architektonická skupina SNOHETTA (mimo jiné autoři Alexandrijské knihovny v Egyptě) k vytvoření skvělého návrhu, jehož kvality realizace opery jen potvrdila.S určitou nadsázkou lze říci, že stavba Janáčkova kulturního centra má pro Brno podobný význam jako stavba opery pro obyvatele Osla. Postup přípravy je však pravým opakem norského příkladu.

Za každou cenu je prosazováno nevyhovující stavební místo s nevhodným dopravním napojením. Že potřebný stavební program je pro vybrané místo v historickém centru města nadměrný, potvrdila i soutěž. Jediný návrh se snažil toto místo nepřetížit a umístil hlavní část do podzemí. Nedostatek financí dokonce vedl k minimalizování návrhu, kdy asi 1/3 objemu měla být využita komerčně. Kulturní centrum by tak dopadlo jako chudý příbuzný.

Architektonické řešení zatím posledního návrhu Janáčkova centra, pokud se dá o architektuře hovořit, je hranatá krabice s hladkou skleněnou čelní stěnou a bočními stěnami s otvory.

Situace kolem Janáčkova centra ukazuje na špatný stav veřejné správy v oblasti investiční výstavby a neexistenci architektonické kritiky.

Pro Janáčkovo centrum je třeba především najít nové staveniště, získat mimořádný architektonický návrh a zajistit dostatečné investiční prostředky. Pokud jeden z těchto tří předpokladů nebude splněn, bude lépe počkat jako v Norsku.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné