Nepohodlná sedmdesátá?

Karolina Jirkalová staveniště prosinec 2007

Náměstkovi Karlových Varů Tomáši Hybnerovi se nelíbí Vřídelní kolonáda a nejraději by ji zboural a nahradil replikou z 19. století. Podle odborníků je však právě tato kolonáda technicky nejdokonalejší a navíc je její podloží citlivé na otřesy, a tak by se do něj mělo zasahovat co nejméně. Ještě je otázka, repliku které kolonády by si pan náměstek představoval – od roku 1826 tu stála empírová, po jejím stržení pak v 70. letech 19. století litinová, historizující od dvojice Fellner–Helmer. Ta byla v roce 1939 rozebrána a použita jako strategický vojenský materiál. Provizorní dřevěnou kolonádu pak začátkem 70. let nahradila ta současná od architekta Otruby.

Správě krkonošského národního parku se zase nelíbí Labská bouda z roku 1975 a uvažují o tom, že by ji koupili a zbořili. Argument je neprůstřelný: narušuje krajinný ráz hor. KRNAP ovšem na tak velkou investici nemá peníze, ale doufá, že je získá od ministerstva životního prostředí.

V Berlíně na podzim zbourali Palác republiky, někdejší sídlo východoněmeckého parlamentu. Na jeho místě bude stát replika panovnického zámku, který byl stržen začátkem 50. let minulého století. Se stavbou se však počítá až na rok 2010, do té doby tu bude dočasná galerie současného výtvarného umění. Soutěž, kterou město vypsalo na projekt galerie, vyhrál vídeňský architekt Adolf Krischanitz s návrhem tzv. „Bílé kostky“. Tu tvoří jednoduchá dřevěná konstrukce s pláštěm z umělé hmoty, která nabídne asi 600 metrů čtverečních výstavní plochy. Architekt Krischanitz má s návrhy galerií a výstavních síní velkou zkušenost, podle jeho návrhu se dnes například staví budova muzea 20. století ve Vídni.

Trochu jiný přístup k dědictví minulého režimu mají v Drážďanech. Obchodní dům Karstadt na vyhlášené Prager Straße byl sice bez milosti zbořen, ale nezapomenutelná hliníková fasáda byla pietně sundána a bude znovu použita na novou stavbu. Překvapivě dobře vypadá po rekonstrukci také dlouhý had obytného panelového domu, který celou Prager Straße lemuje.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné