Nominace na cenu Miese van der Rohe

Karolina Jirkalová staveniště únor 2017

Po dvou letech se opět rozhoduje o laureátech Ceny Evropské unie za současnou architekturu – Mies van der Rohe Award. Z České republiky se bude o postup do užšího výběru i o samotnou cenu ucházet 10 staveb. Nominuje je Česká komora architektů a dva nezávislí experti – Jana Tichá a Osamu Okamura. Česká komora architektů do klání posílá pavilon základní školy v Líbeznicích od ateliéru Projektil architekti, usedlost Maneschowitz od A1 Architects v česko-rakouském pohraničí, obnovu pivovaru v Lobči u Mšena od RIOFRIO Architects, Archeopark Pavlov od kanceláře Radko Květ a vyhlídkovou Stezku v oblacích od Fránek Architects na Dolní Moravě. Jana Tichá se s komorou shodla v nominaci školy v Líbeznicích a Archeoparku Pavlov, přidává k nim ještě prvního vítěze České ceny za architekturu – Zen-Houses v Liberci od Petra Stolína. Archeopark a líbeznickou školu nominoval i Osamu Okamura, jeho výběr doplňují dostavba Vrbatovy boudy v Krkonoších od ateliéru IXA, vstupní budova Punkevních jeskyní v Moravském krasu od kanceláře Burian Křivinka a pražský Dům v sadu od Jana Šépky.

Do domácího výběru se zařadilo i komunitní centrum Máj na stejnojmenném sídlišti v Českých Budějovicích od slovenského ateliéru SLLA, které nominovala Slovenská komora architektů a také slovenská nezávislá expertka Henrieta Moravčíková.

V předchozích několika ročnících této významné bienální ceny nebyla česká architektura nijak úspěšná – tuzemské stavby se nedostaly ani do užšího výběru, který pak prezentuje výstava putující po evropských metropolích. Doufejme, že letos si porotci v konkurenci několika stovek domů alespoň jedné české realizace povšimnou. Třeba třikrát nominované, formálně velmi působivé stavby Archeoparku v Pavlově, hojně v zahraničí publikované (obálka časopisu Frame) Fránkovy Stezky v oblacích nebo komunitního centra Máj, které pomohlo obnovit sociální smír na sídlišti.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné