Nominace na cenu Miese van der Rohe
Karolina Jirkalová staveniště únor 2017
Po dvou letech se opět rozhoduje o laureátech Ceny Evropské unie za současnou architekturu – Mies van der Rohe Award. Z České republiky se bude o postup do užšího výběru i o samotnou cenu ucházet 10 staveb. Nominuje je Česká komora architektů a dva nezávislí experti – Jana Tichá a Osamu Okamura. Česká komora architektů do klání posílá pavilon základní školy v Líbeznicích od ateliéru Projektil architekti, usedlost Maneschowitz od A1 Architects v česko-rakouském pohraničí, obnovu pivovaru v Lobči u Mšena od RIOFRIO Architects, Archeopark Pavlov od kanceláře Radko Květ a vyhlídkovou Stezku v oblacích od Fránek Architects na Dolní Moravě. Jana Tichá se s komorou shodla v nominaci školy v Líbeznicích a Archeoparku Pavlov, přidává k nim ještě prvního vítěze České ceny za architekturu – Zen-Houses v Liberci od Petra Stolína. Archeopark a líbeznickou školu nominoval i Osamu Okamura, jeho výběr doplňují dostavba Vrbatovy boudy v Krkonoších od ateliéru IXA, vstupní budova Punkevních jeskyní v Moravském krasu od kanceláře Burian Křivinka a pražský Dům v sadu od Jana Šépky.
Do domácího výběru se zařadilo i komunitní centrum Máj na stejnojmenném sídlišti v Českých Budějovicích od slovenského ateliéru SLLA, které nominovala Slovenská komora architektů a také slovenská nezávislá expertka Henrieta Moravčíková.
V předchozích několika ročnících této významné bienální ceny nebyla česká architektura nijak úspěšná – tuzemské stavby se nedostaly ani do užšího výběru, který pak prezentuje výstava putující po evropských metropolích. Doufejme, že letos si porotci v konkurenci několika stovek domů alespoň jedné české realizace povšimnou. Třeba třikrát nominované, formálně velmi působivé stavby Archeoparku v Pavlově, hojně v zahraničí publikované (obálka časopisu Frame) Fránkovy Stezky v oblacích nebo komunitního centra Máj, které pomohlo obnovit sociální smír na sídlišti.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

(Post)covid city
Karolina Jirkalová téma únor 2021
Způsob, jakým užíváme městský veřejný prostor, se během pandemie covid-19 výrazně proměnil. A byť to byla změna nedobrovolná, otevírá nám zároveň cestu k zdravější podobě města. Je jen otázkou, zda toho budeme schopni využít, než se oklepeme a draze vykoupenou citlivost...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné