Nominace na chalupáře
Karolina Jirkalová zprávy červenec 2007
Praha – V polovině červa vybrala porota 18. ročníku soutěže o Cenu Jindřicha Chalupeckého pět letošních finalistů. Jsou jimi Zbyněk Baladrán, Jakub Hošek, Eva Koťátková, Jan Nálevka a Pavla Sceránková. Do soutěže bylo v letošním roce nominováno či přihlášeno 66 uchazečů, jednotlivců i skupin, což je nejvíc v dosavadní historii soutěže. Výstava finalistů s lakonickým názvem Finále 07, proběhne od 26. října do 2. prosince letošního roku v pěti pražských nezávislých galeriích: NoD, Jelení, Galerie etc., Entrance a AM 180. Každý z finalistů bude mít sám pro sebe k dispozici jeden z těchto prostorů. Systém výběru či přidělení konkrétního místa jednotlivým finalistům zatím nebyl zvolen. Vítěz letošního ročníku pak bude vyhlášen v polovině listopadu. Stanovisko poroty k výběru finalistů je následující:
Zbyněk Baladrán (*1973) pracuje v několika médiích, vytváří videoprojekce, prostorové instalace, kresby a textová schémata. Zabývá se analytickým výzkumem historického obrazového materiálu a různými metodami jeho čtení.
Jakub Hošek (*1979) je malíř, jehož početná tvorba se stále proměňuje. Jeho obrazy mají výrazný grafický, ornamentální, až kaligrafický charakter. Často pracuje s textem, v poslední době se zajímá i o promyšlenou prostorovou instalaci svých pláten.
Eva Koťátková (*1982) originálním způsobem propojuje performanci a sochařství. Navazuje na tradici konceptuálního umění šedesátých let. Její akce, objekty a kresby také charakterizuje dadaisticky rozpustilý smysl pro humor.
Jan Nálevka (*1976) vstřebává a subverzivně posouvá korporativní grafické techniky. Jeho ironické, avšak subtilní projekty na diváka působí zprvu nenápadně. Ve vztahu ke každodenní realitě vyvolávají osobitý placebo-efekt s politickým přesahem.
Pavla Sceránková (*1980) ve své práci rozvíjí soudobé pojetí sochařské práce. Využívá nalezené materiály a vytváří různá nečekaná spojení, jež nám umožňují vidět svět okolo nás z nových a nečekaných perspektiv.
Laureát Ceny Jindřicha Chalupecké pro rok 2007 získá již tradičně šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku, dále částku 100 tisíc korun na realizaci výstavy, uměleckého projektu nebo katalogu a také dalších 50 tisíc korun na další umělecký rozvoj.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

(Post)covid city
Karolina Jirkalová téma únor 2021
Způsob, jakým užíváme městský veřejný prostor, se během pandemie covid-19 výrazně proměnil. A byť to byla změna nedobrovolná, otevírá nám zároveň cestu k zdravější podobě města. Je jen otázkou, zda toho budeme schopni využít, než se oklepeme a draze vykoupenou citlivost...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné