Nominace na chalupáře

Karolina Jirkalová zprávy červenec 2007

Praha – V polovině červa vybrala porota 18. ročníku soutěže o Cenu Jindřicha Chalupeckého pět letošních finalistů. Jsou jimi Zbyněk Baladrán, Jakub Hošek, Eva Koťátková, Jan Nálevka a Pavla Sceránková. Do soutěže bylo v letošním roce nominováno či přihlášeno 66 uchazečů, jednotlivců i skupin, což je nejvíc v dosavadní historii soutěže. Výstava finalistů s lakonickým názvem Finále 07, proběhne od 26. října do 2. prosince letošního roku v pěti pražských nezávislých galeriích: NoD, Jelení, Galerie etc., Entrance a AM 180. Každý z finalistů bude mít sám pro sebe k dispozici jeden z těchto prostorů. Systém výběru či přidělení konkrétního místa jednotlivým finalistům zatím nebyl zvolen. Vítěz letošního ročníku pak bude vyhlášen v polovině listopadu. Stanovisko poroty k výběru finalistů je následující:

Zbyněk Baladrán (*1973) pracuje v několika médiích, vytváří videoprojekce, prostorové instalace, kresby a textová schémata. Zabývá se analytickým výzkumem historického obrazového materiálu a různými metodami jeho čtení.

Jakub Hošek (*1979) je malíř, jehož početná tvorba se stále proměňuje. Jeho obrazy mají výrazný grafický, ornamentální, až kaligrafický charakter. Často pracuje s textem, v poslední době se zajímá i o promyšlenou prostorovou instalaci svých pláten.

Eva Koťátková (*1982) originálním způsobem propojuje performanci a sochařství. Navazuje na tradici konceptuálního umění šedesátých let. Její akce, objekty a kresby také charakterizuje dadaisticky rozpustilý smysl pro humor.

Jan Nálevka (*1976) vstřebává a subverzivně posouvá korporativní grafické techniky. Jeho ironické, avšak subtilní projekty na diváka působí zprvu nenápadně. Ve vztahu ke každodenní realitě vyvolávají osobitý placebo-efekt s politickým přesahem.

Pavla Sceránková (*1980) ve své práci rozvíjí soudobé pojetí sochařské práce. Využívá nalezené materiály a vytváří různá nečekaná spojení, jež nám umožňují vidět svět okolo nás z nových a nečekaných perspektiv.

Laureát Ceny Jindřicha Chalupecké pro rok 2007 získá již tradičně šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku, dále částku 100 tisíc korun na realizaci výstavy, uměleckého projektu nebo katalogu a také dalších 50 tisíc korun na další umělecký rozvoj.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné