Nová galerie Svit

Kateřina Černá zprávy říjen 2010

Praha – Koncem srpna byla v Praze na Smíchově otevřena galerie Svit, za níž stojí kurátorka Zuzana Blochová a galerista Michal Mánek. S novou výstavní síní dále spolupracují kurátoři Charlotta Kotíková a Zdeněk Felix. Galerie by se chtěla zaměřit především na současné zahraniční umění.

Jako první se zde představil německý umělec Markus Selg, který na české scéně není žádným nováčkem. Dříve spolupracoval ze zesnulým brněnským sběratelem Karlem Tutschem a v září vystavoval také ve zlínské galerii Kabinet T, která navazuje na jeho odkaz. Druhou expozicí Svitu je rekonstrukce liberecké výstavy Martina Johna, Jiřího Kovandy a Vladimíra Skrepla z roku 1988. Kurátorka Edith Jeřábková se rozhodla ukázat málo známou geometrickou epizodu jejich tvorby, která může být zajímavá v souvislosti s geometrickými tendencemi v současném umění. Na listopad se chystá výstava rakouského fotografa Erwina Kneihsla, kterou připravuje Zdeněk Felix.

Svit se nachází v areálu tiskárny Libertas, která přispívá na její provoz. Podle ředitele tiskárny Roberta Tůmy galerie zapadá do celkové koncepce areálu jako místa setkávání tvůrčích lidí. Kromě galeristů sídlí v renovovaných prostorách tiskárny architekti, designéři nebo první český „Hub“, tedy pracovní prostor pro setkávání, inovace a rozvoj podnikání. Pro Tůmu, který se zajímá o rozvoj kreativních průmyslů, je umění dlouholetým koníčkem. Vzhledem k tomu, že podniká v polygrafii, měl možnost seznámit se s řadou výtvarníků při tisku katalogů a monografií.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné