Nová šéfkurátorka v Brně

Kateřina Černá zprávy listopad 2008

Brno – Moravská galerie v Brně (MG) má od října novou kurátorku sbírky moderního a současného umění a zároveň novou šéfkurátorku. Je jí slovenská historička umění Alexandra Kusá, která dosud pracovala jako kurátorka sbírky moderního a současného umění ve Slovenské národní galerii v Bratislavě.

Pětatřicetiletá Kusá je odbornicí na slovenský socialistický realismus. Českému publiku je známá jako spoluautorka výstavy Slovenský mýtus, kterou v loňském roce po Bratislavě reprízovala právě Moravská galerie. Výstava se vyrovnávala s národní mytologií a byla největší přehlídkou slovenského umění v Česku za posledních 30 let.

Svoje první kroky ve funkci popisuje Kusá takto: „Mám za sebou 9 porád, 3 služobné cesty a niekoľko rokovaní – skôr než o kráčaní je na mieste hovoriť o behu. Zdá sa, že som sa zatiaľ plynulo včlenila do chodu inštitúcie. No okrem akútnych úloh by som sa chcela vo funkcii zamerať na ‚ozvláštnenie‘ stálych expozícií a na prípravu tzv. kurátorských projektov, pre ktoré je MG vďaka šírke svojich zbierok ideálnou galériou.“

Titul „šéfkurátor“ je novým označením pro vedoucího sbírkového odboru. Tato funkce v Moravské galerii existovala již dříve. V minulosti ji zastával například japanolog Filip Suchomel, po jeho odchodu z galerie pak ředitel Marek Pokorný. Podle tiskového oddělení MG se s novým označením částečně mění i obsah funkce.

Šéfkurátor má za úkol koordinovat práci všech odborných pracovníků, především kurátorů. Spolu s ředitelem bude vytvářet celkový dramaturgický plán galerie, plánovat jednotlivé výstavy a regulovat sbírkotvornou činnost. Měl by se tak významně podílet na celkovém směřování instituce.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 999 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné