Nové světlo ze švédska

Adam Štech staveniště březen 2008

Švédský design byl, je a nejspíše též vždy bude jedním z nejvýraznějších fenoménů v oboru. Jeho teplý, příjemný, ale zároveň jednoduchý a čistý charakter jako by byl přesným opakem drsné, hluboké a tajemné severské přírody. Přírodní materiály, jako je dřevo nebo sklo, byly vždy přizpůsobeny k pohodlnému životu a snadné uživatelnosti. Drsná příroda se pod rukama designérů přetavila v humánní a morálně čisté předměty.

Jedním z posledních projevů švédského designu je nová společnost Wästberg. Ta se spojila s designéry několika národností a minulý měsíc na týdnu designu ve Stockholmu představila kolekci zatím pouze čtyř stolních lamp w08. Každý z designérů přistoupil k tvorbě klasické stolní lampy jinak. Světlo francouzského tvůrce Jeana-Marieho Massauda bylo zredukováno pouze na jakýsi bičík končící pohyblivým kloubem, který je upevněn v kubickém zeleném podstavci. Stockholmské designérské studio Claesson Koivisto Rune zase vytvořilo lampu ve svém charakteristickém minimalistickém stylu. Podobně, velmi elegantně zhmotnil svou vizi i britský designér James Irwin. Kruhový podstavec je se stejně tvarově řešeným osvětlením spojen jen tenkou zalamující se linií držáku. To vše ve sněhově bílé barvě.

Asi nejlépe se však s charakterem švédského designu vypořádala Irwinova krajanka Ilse Crawfordová. Ta se loni ukázala zejména při návrhu interiérů restaurace v Grand hotelu, shodou okolností též ve Stockholmu. To, že byla oslovena i značkou Wästberg, tedy asi nebyla náhoda. Jak ve svých interiérech, tak v nové stolní lampě w08 Crawfordová vystihuje příjemný a ničím nerušený pocit švédského domova. Samo dřevěné ohebné rameno lampy kontrastuje s bílým porcelánovým stínidlem a červeným kabelem. Autorka se nesnaží o zřetelné tvarové inovace či minimalismus, jak to předvádějí její kolegové. Velice úspěšně však vystihuje celkovou atmosféru švédského designu.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné