Noví profesoři
Karolina Jirkalová zprávy červen 2007
Koncem dubna jmenoval prezident Václav Klaus šedesát osm nových profesorů vysokých škol. Jejich jmenování navrhli vědecké a umělecké rady jednotlivých vysokých škol. Jsou mezi nimi i dva historici umění – Vojtěch Lahoda a Petr Sommer.
Historik umění, kurátor a publicista Vojtěch Lahoda (narozen 1955) působí v Ústavu dějin umění Akademie věd, profesorem byl jmenován na návrh Vědecké rady Masarykovy univerzity v Brně. Zabývá se především dějinami českého modernismu a avantgardy v evropském kontextu, jeho specializací je kubismus. Je autorem publikace Český kubismus, podílel se na monografii Libora Fáry (2006) či katalogu k výstavě Křičte ústa! (2007). Spolu s Vítem Havránkem a Petrem Ingerlem připravil výstavu Zdeňka Rykra v Moravské galerii v Brně (2006). V současné době pracuje na monografii Emila Filly.
Petr Sommer je ředitelem Centra medievistických studií Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy v Praze. V letech 1993 – 1999 stál v čele Archeologického ústavu AV ČR v Praze. Ve své vlastní vědecké práci se Petr Sommer soustřeďuje na raný středověk, vznik a počátky českého státu, a zvláště na problémy christianizace a duchovní život společnosti raného středověku. Asi nejúplnější obraz o Sommerově práci podává kniha Začátky křesťanství v Čechách, Kapitoly z dějin středověké duchovní kultury (2001). Profesor Sommer také vedl nebo se podílel na velkých terénních výzkumech středověkých klášterů, (Praha-Strahov, Beroun – zmizelý dominikánský klášter, Sázava, Ostrově u Davle, Praha-Břevnov).
Do dějin a teorie umění zasahují také některé práce Miroslava Petříčka a Vladimíra Boreckého, kteří byli jmenováni profesory pro obor filmové, televizní a fotografické umění a nová média na návrh Umělecké rady Akademie múzických umění v Praze. Filozof Miroslav Petříček přednesl profesorskou přednášku na téma Myšlení a obraz, po jejím skončení se členové Umělecké rady FAMU jednomyslně shodli, že přednáška doc. Miroslava Petříčka byla nejlepší profesorskou přednáškou, kterou za období svého působení vyslechli. Filozof a teoretik humoru Vladimír Borecký se ve své přednášce zaměřil na teoretické otázky komiky.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

Česko-slovenský pavilon v Benátkách čeká rekonstrukce
Karolina Jirkalová zprávy duben 2020
Zahájení letošního 17. bienále architektury v Benátkách, které mělo začít v květnu, se zatím odsouvá na konec srpna. Společný česko-slovenský pavilon v areálu Giardini však v každém případě zůstane zavřený, v následujících letech ho čeká kompletní rekonstrukce....
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné