nový domov

Karolina Jirkalová staveniště leden 2008

V šestém ročníku soutěžní přehlídky zvítězil rodinný dům ve Svitavách od dvojice mladých architektů Štěpána Valoucha a Jiřího Opočenského. Nenápadný dům s dřevěným skeletem nabízí svým obyvatelům důvtipnou a zároveň přehlednou dispozici – jižní část patří společným aktivitám, rodinnému životu, propojení se zahradou, severní pak chrání soukromí každého člena rodiny. Členění místností i osazení oken vychází z modulu 4x4 metry, který tvoří dřevěná konstrukce domu.

Druhý zůstal mediálně nesrovnatelně známější dům EggO od ateliéru A69. Porota, ve které byli i zástupci Ministerstva pro místní rozvoj, dala přednost prostší a levnější architektuře, zřejmě i s myšlenkou ukázat široké veřejnosti, že i kvalitní architektura může být cenově dostupná. Třetí příčku obsadila mladá architektka Markéta Smrčková z ateliéru Lennox architekti s atriovým rodinným domem Šnek, který stojí v jednom z pražských satelitů.

V kategorii bytových domů už taková převaha mladých architektů nebyla. První dvě místa patří luxusním a okolí uzavřeným obytným souborům v Praze – první cenu převzal ateliér Šafer Hájek architekti za viladům Vidoule, druhou pak Tomáš Pilař za rozsáhlejší obytný soubor na Krutci. Třetí místo získal podstatně lidovější, státem dotovaný bytový dům Zderadova v Brně od Romana Galeho a Michala Palaščáka.

V nejméně obsazené kategorii rekonstrukce pro účel bydlení zvítězila přestavba venkovské hospodářské budovy v Břeclavi podle návrhu architektky Zdeňky Vydrové.

Soutěž Nový domov se letos konala již pošesté pod záštitou Ministerstvem pro místní rozvoj a potřetí s posvěcením České komory architektů. Jak konstatoval předseda letošní poroty architekt Radek Kolařík, množství i úroveň přihlášených návrhů stoupá. Jedním z hlavních cílů přehlídky má být podpora kvalitní architektury pro bydlení a povzbuzení investorů k vykročení tímto směrem.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné