Nový domov 2008

Karolina Jirkalová staveniště leden 2009

Začátkem prosince byly uděleny ceny 7. ročníku soutěže Nový domov, která hodnotí stavby určené k bydlení. V kategorii novostavba rodinného domu získali první cenu a odměnu 50 tisíc korun architekti Ladislav Lábus a Marek Nábělek za vilu v Nespekách na Benešovsku. Porota ocenila vyvážené a kultivované řešení domu a také vizuální a materiálové propojení interiéru se zahradou. V kategorii bytových staveb se prosadil terasový dům v Košířích od Pavla Hniličky a spolupracovníků, kteří získali 40 tisíc korun. Dům zaujal především maximálním využitím možnosti parcely a prostředí. (Více o této realizaci na straně 52.)

V kategorii rekonstrukce stavby určené k bydlení získal první cenu a 30 tisíc korun historický objekt Míšeňská 4 nedaleko Lužického semináře, jehož rekonstrukci navrhli Hana Seho a Petr Hlaváček. Odměnu 10 tisíc korun pak získal také slaměný dům ve stodole od architektů Olivera Kálnássyho a Lukáše Gavlovského. Dřevěnou konstrukci vyplňuje izolace ze slaměných balíků omítnutých hliněnou omítkou. Cihlové jádro obaluje konopná koudel, sláma a dřevo.

V poslední kategorii určené bytům v domech zvláštního určení byl hodnocen jediný objekt – Domov sociální péče Hagibor, jehož autory jsou Jan Línek a Josef Kolář. Těm porota udělila první cenu a 30 tisíc korun. Jedná se o rekonstrukci historické budovy z počátku 20. století a novou přístavbu.

Vyhlašovatelem soutěže Nový domov je Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Českou komorou architektů.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné