Nový ředitel Galerie výtvarného umění v Hradci Králové

Tomáš Klička zprávy listopad 2018

Hradec Králové – V čele královéhradecké galerie stane od 1. dubna 2019 František Zachoval. Ve výběrovém řízení byl vybrán ze sedmi zájemců. Letos devětatřicetiletý Zachoval působí od roku 2015 jako ředitel Českého centra v Bukurešti a na postu vystřídá Tomáše Rybičku, který instituci vedl od roku 1997. Pod Rybičkovým vedením podstoupila budova galerie, která byla původně postavena Osvaldem Polívkou jako záložna, kompletní rekonstrukci za 126 milionů korun a po znovuotevření koncem roku 2016 představila novou stálou expozici umění 20. století, která se nicméně setkala s rozporuplnými reakcemi (viz AA 2/2017).

Galerie představuje jednu z hlavních kulturních institucí v regionu a je zřizovaná krajem. Rada kraje jmenovala Františka Zachovala do funkce na základě předložené koncepce rozvoje a řízení. „Plánuji zahájit širší diskusi s akademickou obcí, odbornou veřejností a se zřizovatelem galerie, která povede k definování zřetelné podoby galerie,“ uvedl na konto svých plánů Zachoval. „Tato podoba by měla být v kontextu galerií a muzeí v České republice jedinečná a má být propojena se specifiky místního prostředí. Místním specifikem je silná a v České republice unikátní tradice architektury, urbanismu a práce s veřejným prostorem. Vše by bylo doplněné výraznými výtvarnými výstavami akcentujícími k architektuře.“

Zachoval má s domácím uměleckým provozem bohaté zkušenosti. Je absolventem ateliéru monumentální tvorby Aleše Veselého na pražské AVU, kde po absolutoriu v roce 2006 po dobu osmi let vedl Digitální laboratoř. V roce 2005 stál tamtéž u založení Artyčok TV, internetové platformy pro současné umění. V loňském roce byl coby zástupce Českých center porotcem Ceny Věry Jirousové pro umělecké kritiky. České centrum v Bukurešti, jež dosud vede, se organizačně podílelo také na výstavách současného umění, v posledních letech se zde uskutečnily mj. výstavy Jiřího Kovandy, Martina Zet nebo Jaro Vargy.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné