Občanské fórum

Lukáš Pilka vizuál listopad 2017

Značka Občanského fóra vznikla 25. listopadu 1989 v Ateliéru knižní kultury a písma na pražské VŠUP. Ráno byla vyhlášena grafická soutěž, přes den se připravila řada návrhů a už večer vybrali členové akčního výboru v Mánesu logo od Pavla Šťastného, které se mělo stát symbolem protestních dnů i prvních svobodných voleb.

Fixou nakreslené iniciály OF připomínaly svou spontánností podobu revolučních hesel, která tou dobou pokrývala česká náměstí, výlohy krámů i vestibuly v metru. Šťastného logo převzalo jejich uvolněné písmové formy, rozvinulo je familiárním obrázkem úsměvu, a dobře tak souznělo s již existujícím vizuálním stylem vzešlým z lidové tvořivosti. Nejspíš není náhoda, že se s podobnými značkami můžeme setkat i u dalších revolučních hnutí (nejen) z doby hroutícího se komunismu. Symbol polské Solidarity navržený Jerzym Janiszewským je tvořen písmem připomínajícím malbu tlustým štětcem na hrubou zeď. Karol Rosmány zas pro slovenskou Verejnosť proti násiliu připravil „vítězné V“ složené z červené a modré čáry, na jejichž koncích jsou vidět cákance barvy.

Tato bezprostřední „občanská“ grafika neodkazovala pouze k upřímnosti protestů, ale zároveň ostře kontrastovala s obrazem vládnoucí státostrany. Představovala totiž zcela jiný styl než nekonečné rudé draperie osázené zlatými patkovými písmy na stranických sjezdech a všudypřítomné agitační plakáty pečlivě navržené prorežimními akademiky a důsledně kontrolované uměleckými komisemi.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné