Od hledání k adaptabilitě

CZECHDESIGN.CZ Team názor únor 2007

Představte si, že si potřebujete něco pořídit, třeba odjíždíte na hory a chybí vám boty. V součastném světě to znamená, že si musíte boty najít. Víte, co zhruba chcete, kolik za ně chcete utratit, všechny ty drobnosti, které sestavují mozaiku vaší potřeby nebo touhy. Vypravíte se do obchodů, několik jich projdete a koupíte si vyhovující produkt. Po týdnu na horách je už ale nemůžete ani vidět, dřou vás na malíčku, máte puchýř na patě… Nic z toho se pod dohledem napružené prodavačky v davu jiných zákazníků nedalo poznat. Zkusíte je snad vrátit s tím, že vám po týdnu nošení přestaly vyhovovat?

Daleko zajímavější je představa interaktivního a adaptabilního produktu. Produkt, který se vám dokáže přizpůsobit. Produkt, jehož tvar, tuhost, tvrdost, hebkost, kulatost, hranatost, velikost, cokoliv si představíte, nejsou definitivní, ale odráží vaše momentální přání. Boty takové, jaké chcete, stačí si je představit.

Když už nemůžete převychovat svojí nanicovatou kočku a nedokážete přimět přítele, aby si včas koupil nový zubní kartáček, nepřipadá vám lákavá možnost aktivně se podílet na prostředí, které vás obklopuje?

Co kdyby se věci měnily podle vašich přání? Jen tak? Dokázali byste se rozhodnout? Nebo by se botky zběsile proměňovaly stokrát za minutu, protože tenhle odstín tyrkysové by byl asi lepší? Víte vůbec, co chcete? Není lepší postavit se před daný výběr zboží?

Dnes tvoříme svůj svět převážně na základě výběru. Volíme z možností, jako při nákupu oblečení. Líbí, nelíbí, koupím, nekoupím. Jen vybíráme z nabídky, netvoříme ji. Pokud jednou bude umění, design, architektura nebo cokoliv interaktivní a adaptabilní, obohatí naše životy. Nejen v tom, že nám dají více volnosti, ale především nás donutí přemýšlet. Otázkou je, zda máme šanci se takového světa dožít, zda nás od něj nedělí ještě hodně dlouhých kroků.

Tvořte svět kolem vás! Kašlete na nabídku z regálu Made in China, vy sami musíte vědět, co chcete. Není důvod to nedostat, stačí si o to říct. Zákon poptávky a nabídky platí už dávno.

Svět čeká, jak se k němu lidé postaví. My si přejeme kvalitní výběr a kulturní prostředí kolem nás. Proto děláme to, co děláme a čekáme na odezvu ze světa. Interakci. Chceme český design, rozhodli jsme se ho podporovat, když nás bude víc, možná si ho budeme moct i dovolit.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné