Od Husa k Jetelové

Kateřina Černá zprávy listopad 2007

Praha – Vinohradský ateliér sochaře Ladislava Šalouna, tvůrce Husova pomníku na Staroměstském náměstí, znovu ožívá. Bude sloužit mladým umělcům z Akademie výtvarných umění a jejich hostujícím profesorům. Atraktivní místo by podle prorektora AVU Jiřího Ševčíka mělo přilákat zahraniční pedagogy, kterým jinak škola nemůže poskytnout platové ohodnocení, na jaké jsou zvyklí. „Platy umělců na zahraničních univerzitách jsou oproti českému akademickému prostředí až osminásobné,“ vysvětluje Ševčík. První hostující profesorkou bude na jaře příštího roku Magdalena Jetelová.

AVU ateliér koupila od Nadace Českého fondu umění v roce 2001 a rekonstrukci, která probíhala od září 2006 do září 2007, provedla akciová společnost BAK pod vedením architekta Michala Bartoška. Fasáda výjimečné technické památky z roku 1911 byla natřena olivovou zelení, kterou si Šaloun oblíbil při cestách po Itálii.

„Ateliér byl pro Šalouna chrámem přírody a tvůrčího myšlení,“ vypráví jeho vnučka Dagmar Došková. „Vršovické činžáky ještě nestály, za zahradou byla pole,“ dodává na vysvětlenou. Šaloun původně pracoval v budově Melantrichu na Václavském náměstí, ale když v roce 1901 vyhrál soutěž na Husův pomník, musel si najít větší prostor, „aby se mu tam Hus vešel“.

„Děda nebyl zvlášť duchovně založen, byl spíše praktik, na Husovi ho fascinovala jeho cesta za světlem pravdy. Ta se projevila i ve světelné symbolice domu. Napravo od vchodu umístil svůj reliéf Pozdrav slunci s Březinovým citátem: ,Ty víš, jak rád bych v tvoje slunce zřel‘,“ uvádí Došková.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné