Ohrožený Beskid

Kateřina Černá zprávy červen 2008

Trnava – Vedení Trnavského kraje podalo návrh na odvolání Vladimíra Beskida z pozice ředitele trnavské Galérie Jána Koniarka. Krajská kulturní komise návrh 6. května zamítla, protestuje také odborná veřejnost. O Beskidově setrvání ve funkci mělo koncem května rozhodnout zasedání krajského parlamentu.

Kunsthistorik Vladimír Beskid (1962) se věnuje hlavně současnému umění. Do Galérie Jána Koniarka nastoupil před třemi lety coby kurátor, ředitelem se stal v roce 2006. Předtím působil jako pedagog na košické a trnavské univerzitě a jako nezávislý kurátor. V minulém roce byl Beskid členem poroty ceny NG 333, letos je jedním z kurátorů Mezinárodního trienále současného umění ITCA 2008. Mladé slovenské umění Beskid propaguje i v zahraničí. Je například spoluautorem sborníku Arrivals (Art of the New Europe), který dokumentuje sérii výstav umělců ze zemí Evropské unie ve Velké Británii.

Podle vyjádření tiskového mluvčí Trnavského kraje Beskid porušil zákon o účetnictví, o muzeích a galeriích a o ochraně předmětů muzejní a galerijní hodnoty. Kulturní komise kraje nicméně neuznala problémy za tak vážné, aby ředitel musel být sesazen, a požádala o čas na odstranění zjištěných provozních nedostatků.

Vladimír Beskid považuje za hlavní důvod návrhu na své odvolání nesouhlas vedení kraje s výstavní politikou galerie: „Kraj by rád prosadil regionální umělce, i když jde o průměr nebo kýč. K tomu nejsem ochoten. Jde o způsob mocenského nátlaku.“

Trnavská univerzita iniciovala proti Beskidovu odvolání petici. Její signatáři na rozdíl od Trnavského kraje považují Beskidovo dvouleté vedení za jednoznačný přínos. V petici se mimo jiné uvádí, že galerie za Beskidova funkčního období „akcelerovala ve své výstavní, výzkumné a publikační činnosti“ a její ředitel „požívá velkou profesní důvěru v uměleckém životě středoevropského prostoru“.

Mezi signatáři petice se objevil například rektor bratislavské Vysoké školy výtvarných umění Karol Weisslechner nebo prorektor pražské Akademie výtvarných umění Jiří Ševčík, s nímž Beskid v roce 2000 spolupracoval na výstavě umělců bývalého východního bloku Vzdálené podobnosti.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné