Okolo

Karolina Jirkalová staveniště listopad 2009

První číslo magazínu Okolo vydalo začátkem října stejnojmenné volné sdružení kolem grafika Matěje Činčery a publicisty Adama Štěcha.

Autorem konceptu i všech textů prvního čísla je Adam Štěch, který ho pojal jako osobní vyznání své lásky k designu. Jeho cílem, jak píše v editorialu, je vzbudit podobné emoce i ve čtenářích. Štěch tu představuje své oblíbené designové kousky bez ohledu na jejich provenienci i dobu vzniku – od klasiků až po anonymní tvůrce, z Barcelony až do strašnického vetešnictví. Je více než patrné, že Adam Štěch má slabost především pro tvarosloví 60. let minulého století.

Magazín Okolo má minimalistickou grafiku, matný papír a ne zcela zřetelný tisk, což mu dodává lehký retro nádech. Když k tomu přidáme výrazné logo a speciální desky, ocitáme se někde mezi samizdatem a bibliofilií. Ani k jednomu ale moc nesedí styl, jakým jsou psány doprovodné texty. Adam Štěch je už trochu kontaminován slovními klišé populárních designových magazínů. Věty jako „Přináším vám pohled do fascinujících obchodů a galerií po celém světě“ trochu shazují jinak zajímavě vybranou a poskládanou přehlídku tvarů a podob věcí kolem nás. I přesto tu najdeme nové pohledy a především nečekaná spojení a příbuznosti zdánlivě vzdálených objektů a tvůrců.

Periodicita magazínu by měla být zhruba roční, již brzy by však měl být spuštěn blog, který by měl mít podobnou koncepci jako časopis. Jeho těžištěm bude osobní výběr z designu 50.–70. let minulého století. Okolo není ale jen magazín, stejnojmenná iniciativa stojí i za sérií triček Hedonist s motivy designu 50. let. Svou expozici měli Adam Štěch a jeho kolegové i na letošním Designbloku, kde spojil design se svou druhou vášní – cyklistikou, především BMX.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné