Opona na piazzetě

Karolina Jirkalová staveniště prosinec 2017

Louny – V polovině listopadu představil spolek Sýkora 2020 finální podobu studie úprav malého náměstí před Vrchlického divadlem v Lounech. Povrch piazzety by měla tvořit černobílá kompozice Zdeňka Sýkory z roku 1962, která byla původně namalovaná na protipožární kovovou oponu tohoto divadla. Při rekonstrukci budovy v letech 2001 až 2003 však opona zmizela, pravděpodobně ji někdo rozstříhal a odvezl do sběru. Víc se nikdy nezjistilo a nikdo za tuto ztrátu ani nepřevzal odpovědnost.

Studii řešení piazzety se Sýkorovou kompozicí vypracoval architekt Josef Pleskot spolu s Lenkou Sýkorovou, umělcovou dlouholetou životní i tvůrčí partnerkou. První návrh vznikl v roce 2014, kdy Louny hledaly způsob, jak ve veřejném prostoru města instalovat dílo tohoto zdejšího rodáka. Spolek Sýkora 2020 hledá sponzory a partnery, kteří by se podíleli na financování tohoto projektu, cílem je oslavit v roce 2020 sto let od narození Zdeňka Sýkory právě na nově upravené piazzetě divadla. Náklady na realizaci jsou necelých šest milionů korun. V červenci loňského i letošního roku uspořádal spolek festival Kouzlo světla, v jehož rámci promítl po setmění na plochu piazzety Sýkorovu kompozici, a zhmotnil tak před očima veřejnosti navrhovanou podobu místa.

Ke geometrické kompozici na oponě se nedochovala žádná dokumentace, Sýkora ji v roce 1963 spolu s malířem Vladislavem Mirvaldem namaloval přímo na místě, na instalovanou oponu. Plocha pro kompozici byla ohromná, téměř 8 x 6 metrů, při malování bylo potřeba použít lešení a žebříků, a proto Sýkora požádal o pomoc svého přítele Mirvalda, který s lounským divadlem spolupracoval jako scénograf a staral se o divadelní dílny. Ten naštěstí malbu na oponě v průběhu práce i po dokončení fotografoval, a její podobu je tak dnes možné zrekonstruovat.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné