Osamu Okamura děkanem

Karolina Jirkalová zprávy únor 2019

Liberec – Novým děkanem Fakulty umění a architektury TU v Liberci zvolil akademický senát architekta a publicistu Osamu Okamuru. Vedení fakulty převezme po Zdeňku Fránkovi, který byl děkanem od roku 2012 a v roce 2018 na svou funkci rezignoval. Akademický senát vybíral ze dvou kandidátů, kromě Okamury se o vedení fakulty ucházel také umělec Jan Stolín, který je vedoucím zdejší katedry environmental designu.

Osamu Okamura se narodil v roce 1973 v Tokiu do česko-japonské rodiny. Vystudoval architekturu na ČVUT a konceptuální tvorbu na pražské AVU. V letech 2005–2015 byl šéfredaktorem časopisu ERA 21, v současné době je programovým ředitelem mezinárodní konference o městském plánování reSITE. Přednáší také na pražské soukromé architektonické škole ARCHIP. Jeho předností jsou kromě odborných i manažerské schopnosti a také živé mezinárodní kontakty. „Výrazněji bych se zasadil také o fundraising na fakultě, se kterým mám bohaté zkušenosti a který na této škole chybí,“ uvedl v diskusi po prezentaci kandidátů. Na fakultě by chtěl zpočátku trávit tři dny v týdnu, až se uvolí ze stávajících úvazků, rád by časovou dotaci navýšil. Na rozdíl od svého předchůdce Zdeňka Fránka, který zároveň vedl školní ateliér i vlastní projekční kancelář, by se chtěl vedení fakulty věnovat naplno.

FUA má dlouhodobě problémy s finanční soběstačností, oba kandidáti se také shodli na tom, že je potřeba nově definovat navazující magisterský program a zasadit se o akreditaci doktorského programu.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné