Osobnosti fotografie

Kateřina Černá zprávy duben 2011

Praha – Asociace profesionálních fotografů České republiky udělila 14. března dvě ocenění, která hodnotí dění na domácí fotografické scéně. Cenu Osobnost české fotografie za zásadní fotografický počin vykonaný v uplynulém roce získal fotograf Viktor Kolář. Cenu Osobnost české fotografie – za dlouhodobý přínos fotografii obdržel teoretik a historik fotografie Antonín Dufek.

Sedmdesátiletý Viktor Kolář byl oceněn za svou monografii Ostrava, kterou loni vydal v nakladatelství Kant. Fotografové Dana Kyndrová a Zdeněk Lhoták, kteří Koláře na cenu navrhli, zdůvodnili svou nominací tím, že autora považují za „jednoho z nejvýznamnějších českých fotografů“, a knihu, v níž zachytil své rodné město, řadí mezi „nejlepší fotografické publikace vydané v České republice“.

S Kolářovým dílem se diváci mohou setkat nejen v oceněné monografii, ale také na jeho retrospektivě v Moravské galerii v Brně, která potrvá do 5. června. „Viktor Kolář patří minimálně od 80. let mezi naše nejvlivnější dokumentárně orientované fotografy,“ uvádí kurátor výstavy Jiří Pátek. Kolářovy fotografie se podle něj ovšem klasickému dokumentu vymykají: „Jakkoli se viděné a zaznamenané stalo, Koláře především zajímá, co nám obraz události říká o nás samých.“

Historik fotografie Antonín Dufek (1943), který získal cenu za dlouhodobý přínos, pracuje od roku 1968 jako kurátor fotografické sbírky Moravské galerie. Byl nominován za „objevné přístupy v interpretaci děl klasiků, otevření české fotografie světu, zásadní podíl na rehabilitaci média fotografie jako svébytného uměleckého jazyka a důležitý podíl na vytváření jedné z nejkvalitnějších sbírek v Čechách a na Moravě“.

Neuvěřitelných 42 let představuje dr. Dufek nesmírně pracovitou osobnost, mapující systematicky zejména moravskou fotografii, ale nejen ji,“ charakterizuje laureáta fotograf Miroslav Vojtěchovský. „Je především historikem, interpretem a kurátorem, který se vyznačuje neobyčejným citem. V tomto smyslu je mezi českými teoretiky ojedinělý. Jeho hodnotící uměnovědná kritéria stojí na neobyčejně pevném morálním základu.“

Dufek je autorem desítek výstav, článků a publikací. Řada z nich představovala sbírku, kterou v Moravské galerii pomáhá budovat. V roce 1984 se mu podařilo uspořádat výstavu české meziválečné fotografie v Essenu a rok nato přehlídku 27 současných českých fotografů v Londýně. V posledních letech představil v Moravské galerii málo známé salonní fotografie Josefa Sudka z období před rokem 1930 (Josef Sudek neznámý, 2006–07), českou normalizační fotografii (Třetí strana zdi, 2008) nebo neznámého mistra přelomu 19. a 20. století Vladimíra Jindřicha Bufku (2010–11). O tomto autorovi loni vydal také monografii v edici Fototorst.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné