Osvobozená krajina

Kateřina Černá zprávy únor 2012

Praha – Cenu kritiky pro mladou malbu získal 24. ledna Josef Achrer, jehož podrobný profil jsme přinesli v minulém čísle. Rozhodla o tom komise, které předsedal malíř Lubomír Typlt. Achrer podle něj zvítězil „o koňskou délku“, tedy naprosto přesvědčivě. Odměnou pro vítěze je samostatná výstava v Galerii kritiků na konci kalendářního roku.

Na výstavě finalistů, která potrvá do 26. února, vystavuje Achrer své „čínské“ krajiny. Tyto malby překvapí diváky, kteří znají jeho práce z výstavy diplomantů AVU nebo z přehlídky Česká malba generace nultých let. Barevné geometrické obrazce totiž byly nahrazeny meditativními černobílými scenériemi. Ovšem pouze zdánlivě. „Ty krajiny tam vždycky byly,“ tvrdí umělec. „Ale objevovaly se buď v rámci geometricky vymezených teritorií, nebo jako jejich pozadí.“ Nyní se krajina osvobodila – jako by dřívější „obytné sektory“ už nebyly potřeba. Podle Achrera je v posledních letech jeho hlavním tématem právě uzurpování životního prostoru.

Předseda poroty Ceny kritiky Lubomír Typlt a pořadatelka soutěže Vlasta Čiháková Noshiro kromě samotného vyhlášení soutěže zhodnotili také tendence, které se v ní objevily. Noshiro upozornila na fenomén „vrstvení prostoru“, který spojuje Achrera například s předloňským vítězem Vladimírem Houdkem. Oproti minulým ročníkům podle ní v obrazech ubylo barev a malba se přiblížila kresbě. Typlt zase poukázal na pokračující geometrizaci, snahu „zorganizovat malbu“. Oba tyto trendy se projevují v tvorbě finalisty Tomáše Bárty, kterému porotci předpovídají slibnou budoucnost. (Jeho obrazy můžeme nyní vidět kromě výstavy finalistů také na Chodovské tvrzi.)

Cena kritiky pro mladou malbu vznikla v roce 2008 jako pocta malíři Vítu Soukupovi, který zemřel v zimě 2007. Ocenění se od začátku vymezovalo proti konceptuálnímu umění. Důraz na malbu se však už v druhém ročníku ukázal jako neudržitelný. Proto bylo zadání soutěže rozšířeno na „malbu a její přesahy“. Dosavadními laureáty ceny jsou Laďa Gažiová, Evžen Šimera, Vladimír Houdek a Adam Štech. Novinkou posledního ročníku je zveřejnění spolupráce se sběratelem Karlem Babíčkem, který by měl finalisty propagovat ve své galerii Workshop etY v pražském kulturním centru Bubenská.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné