Památkáři a/versus architekti
Karolina Jirkalová staveniště listopad 2010
Současná architektura a historické město – tak zní téma, které si na následující půlrok zvolil Národní památkový ústav. „Téma novostaveb v historickém prostředí bývá často prezentováno jako konflikt architektů s památkáři,“ říká generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. „Toto zjednodušení je bohužel velmi zavádějící a v jistém smyslu brání oběma stranám v navázání smysluplného dialogu. Potenciální konflikt totiž nevzniká mezi novým a starým, ale mezi kvalitním a nekvalitním.“
Národní památkový ústav se rozhodl toto bublající téma otevřít a vybídnout architekty, politiky i veřejnost k dialogu. Pilířem komunikace bude web www.npu.cz/novostavby, který doplní přednášky, besedy, semináře či tematické procházky. Garantem celého programu je historik architektury Richard Biegel, který je mimo jiné jednatelem Klubu za starou Prahu. Na webu budou představeny nejrůznější podoby nové architektury v historickém prostředí z různých regionů České republiky. Zatím je zpracován Liberec, následovat bude Ostrava, Praha, Brno a Hradec Králové.
Stavby, a tedy i diskuse, jsou rozděleny do pěti kategorií. První má název Nevratné ztráty a představí stavby, které poškodily charakter a atmosféru historického města. Optimističtější je sekce Nové ve starém, která nabídne příklady novostaveb, které úspěšně doplnily či obohatily historické prostředí. Pod názvem Za oponou pak najdeme zásahy, které nejsou na první pohled vidět, ale zásadně mění podstatu historické stavby. V části Živé město jsou zařazeny zdařilé adaptace veřejných prostor v historickém kontextu. Dostatečně výmluvný je pak název poslední sekce – Co se chystá.
Součástí internetové stránky je rovněž interaktivní mapa umožňující vyhledávání staveb v jednotlivých regionech. Postupně se tu objeví také rozhovory s vybranými českými architekty o možnostech současné architektury v historickém kontextu.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

Česko-slovenský pavilon v Benátkách čeká rekonstrukce
Karolina Jirkalová zprávy duben 2020
Zahájení letošního 17. bienále architektury v Benátkách, které mělo začít v květnu, se zatím odsouvá na konec srpna. Společný česko-slovenský pavilon v areálu Giardini však v každém případě zůstane zavřený, v následujících letech ho čeká kompletní rekonstrukce....
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné