Parléřova cena pro hřbitov
Karolina Jirkalová staveniště listopad 2008
Nejvyšší ocenění v architektonické soutěži o Cenu Petra Parléře a odměnu 200 tisíc korun získala studie Martina Rosy a Jana Kratochvíla na rehabilitaci městského hřbitova ve Vítkově. Podle předsedy hodnotitelské rady, architekta Miroslava Masáka tento návrh svou kvalitou výrazně převyšoval úroveň ostatních soutěžních prací.
Porota ocenila „celkové řešení prostoru, které klade důraz na paměť tohoto historicky významného místa v Sudetech a přitom zachovává jeho kouzlo“. Nejvýraznějším zásahem do stávající struktury hřbitova je radikální přestavba obřadní síně, která do komplexu vnáší prvek současné architektury. „Naší snahou bylo harmonicky navázat na původní kvalitní návrh městského hřbitova,“ píší autoři v doprovodné zprávě. „V intencích soutěžního zadání jsme stabilizovali problémová místa, umocnili výraz důležitých shromažďovacích prostorů a věříme, že jsme místu navrátili i jeho duchovní rozměr.“
Je to vůbec poprvé, kdy byla v soutěži o Cenu Petra Parléře, která je určena návrhům veřejných prostranství, oceněna studie řešení hřbitova. Podle Martina Rosy a Jana Kratochvíla je hřbitov veřejným prostorem s opačnou atmosférou než náměstí: „Je místem zastavení a rozjímání. Patos a monumentalita zde nepůsobí nemístně. Prostor a architektonické formy v něm nabývají nebývalého významu a nesou hluboký obsah.“
Cenu Hochtief CZ - prostor pro život získal tým Michala Šrámka, Jana Proksy a Lucie Vencelidisové za studii nového centra obce Svatobořice-Mistřín. Cena SSŽ - za přínos k rozvoji architektury v hodnotě 50 000 Kč byla přiznána Zbyňku Ryškovi za návrh revitalizace a dostavby bývalého kláštera Voršilek v městě Jeseníku, jehož ústředním prvkem je budova nové knihovny koncipovaná jako rajský dvůr obklopený ambitem
Celkově byla účast v letošním běhu soutěže slabá, na 11 vyhlášených témat z prostředí menších měst přišlo 15 návrhů. Oproti loňským 40 je to výrazný propad. Ceny budou slavnostně předány v lednu 2009.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

Česko-slovenský pavilon v Benátkách čeká rekonstrukce
Karolina Jirkalová zprávy duben 2020
Zahájení letošního 17. bienále architektury v Benátkách, které mělo začít v květnu, se zatím odsouvá na konec srpna. Společný česko-slovenský pavilon v areálu Giardini však v každém případě zůstane zavřený, v následujících letech ho čeká kompletní rekonstrukce....
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné