Plzeňská galerie od Kuby s Pilařem
Karolina Jirkalová staveniště leden 2010
V architektonické soutěži na novou budovu Západočeské galerie v Plzni zvítězil návrh brněnských architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře. Rozhodla o tom koncem prosince devítičlenná odborná porota vedená architektem Martinem Rajnišem.
Podle názoru poroty návrh Kuby a Pilaře nejkomplexněji splnil závazná kriteria soutěže: „Je koncipován jako jednoduchý kubus, za jehož vnějším transparentním pláštěm jsou umístěny čtyři na sobě postavené hranoly jednotlivých provozních částí. Obvodový plášť je navržený jako betonová stěna se skleněnými tvárnicemi s led diodami a představuje zároveň atraktivní informační a mediální plochu. Tvar půdorysu objektu vychází z uličních čar okolní zástavby a revokuje půdorysné a objemové stopy zbořeného činžovního domu. Výstavní prostory jsou velkolepě dimenzované, jasně artikulované s využitím horního přirozeného osvětlení."
Soutěž byla na české poměry výjimečně dobře obsazená, porota vybírala z 88 návrhů. Na druhém místě se umístil návrh autorů Lukrécie Lachmanové a Marka Lachmana, třetí místo pak patří projektu architekta Jaroslava Zimy. Nová galerie přijde na zhruba půl miliardy korun a dokončená by mohla být v roce 2014.
Práce Ladislava Kuba a Tomáše Pilaře odkazuje k moderně, tvarově je velmi střídmá až minimalistická. Vítězstvím v soutěži na plzeňskou galerii architekti symbolicky zakončili mimořádně úspěšný rok. V únoru si odnesli první cenu ve vyzvané soutěži na přestavba objektu bývalé menzy v pražské Troji pro potřeby Fakulty humanitních studií UK. V červnu pak získali hlavní cenu Grand Prix architektů za Fakultu chemicko-technologickou Univerzity v Pardubicích.
Jedinou temnou skvrnou na vydařeném roce je pro tuto dvojici architektů vlekoucí se kauza kolem Moravskoslezské vědecké knihovny do Ostravy, tzv. Černé kostky. Kuba s Pilařem vyhráli v roce 2004 veřejnou architektonickou soutěž na tuto budovu, realizaci již hotového a schváleného projektu však letos zastavilo nové vedení Moravskoslezského kraje. Na podporu výstavby knihovny podle vítězného návrhu byla sepsána petice, kterou dosud podepsaly téměř čtyři tisíce lidí.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

Česko-slovenský pavilon v Benátkách čeká rekonstrukce
Karolina Jirkalová zprávy duben 2020
Zahájení letošního 17. bienále architektury v Benátkách, které mělo začít v květnu, se zatím odsouvá na konec srpna. Společný česko-slovenský pavilon v areálu Giardini však v každém případě zůstane zavřený, v následujících letech ho čeká kompletní rekonstrukce....
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné