Po medvědovi kocour

Veronika Wolf zprávy leden 2009

Londýn – Zatímco v letech minulých kandidáti prestižní Turnerovy ceny, která je udělována výtvarníkům do 50 let, kteří žijí a tvoří v Britanii, provokovali svou kontroverzností, letos překvapili pro změnu svou ne-kontroverzností.

Vyhlášení Turnerovy ceny málokdy nechává publikum chladné. Přestože se jedná o cenu národní, je široce sledována mezinárodní veřejností a vítězové (často i pouze nominovaní umělci, jejichž počet se ustálil na čísle čtyři) jsou následně oslavováni i zatracováni. Faktem nicméně zůstává, že ceny jejich děl okamžitě stoupnou.

Porota, která umělce vybírá, se každoročně obměňuje, čímž by se mělo zamezit upřednostňování určitých směrů či autorů. Přes tuto alternaci porotců však řada kritických hlasů upozorňuje, že kandidáty ceny se od počátku 90. let stávají převážně umělci zastupovaní několika významnými londýnskými galeristy.

Letos byli nominováni tři ženy a jeden muž: Goshka Macuga, původem z Polska, propojila roli umělce, kurátora a sběratele, když přepracovala díla ostatních známých autorů a uvedla je do nového kontextu. Instalací dvou supermarketových pokladen se špinavým nádobím, dvou téměř nahých manekýnů a mnoha dalších artefaktů se představila Cathy Wilkes. Silnou soupeřkou jim byla Runa Islam, umělkyně pocházející z Bangladeše, která byla prezentována třemi krátkými filmy. Jeden z nich zachycuje ženu rozbíjející s naprostým klidem a lehkostí porcelán jehož střepy se ve zpomaleném pohybu tříští do všech stran.

Favoritem, alespoň podle kurzů sázkařů (ano, v Britanii je běžné sázet na vítěze umělecké ceny), byl však jediný nominovaný muž, Mark Leckey. K radosti hráčů se prognózy skutečně potvrdily. Po Marku Wallingerovi, který v předchozím ročníku zvítězil s videem, ve kterém v kostýmu medvěda pobíhal po prázdném berlínském muzeu, Leckey uspěl s videoprojekcemi, v nichž se objevuje Homer Simpson, kocour Felix či zajíc Jeffa Koonse.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné