Podvratné vize ČVUT

Karolina Jirkalová staveniště květen 2010

Rektorát pražské ČVUT plánuje radikální přestavbu své menzy v ulici Jugoslávských partyzánů a novostavbu výškové budovy na přilehlém pozemku. Autorem studie, která již prošla schvalovacím řízením památkového odboru magistrátu, je architekt Petr Franta, mimo jiné autor nákupního centra Flóra.

Tento záměr je problematický minimálně ze dvou důvodů: prvním je ignorování výjimečné urbanistické kompozice Dejvic od architekta Antonína Engela z 20. let minulého století, druhým pak zadání studie na tyto budovy bez řádné architektonické soutěže. Návrh nepřináší žádnou novou kvalitu, naopak ohrožuje hodnoty území. Škola, která má nejen vychovávat nové inženýry a architekty, ale i kultivovat stavební kulturu a profesní prostředí, tak podkopává své vlastní ideové a morální základy.

K předkládané studii vydalo vloni nesouhlasné stanovisko pražské pracoviště Národního památkového ústavu. Památkový odbor magistrátu se však jeho vyjádřením není povinen řídit a tak studii nechal posoudit svému sboru expertů. Ten napodruhé záměr schválil. Teď vše záleží na odboru výstavby MČ Prahy 6.

Ostře proti plánům ČVUT v těchto dnech vystoupil Klub za starou Prahu, který prohlásil, že „realizace záměru, který je projevem neoprávněné sebestřednosti, by poškodila cenné urbanistické schéma“. Ozvali se i architekti, kteří v otevřeném dopise adresovaném rektorovi ČVUT Václavu Havlíčkovi žádají vypsání veřejné architektonické soutěže na tuto stavbu. Připomínají, že jde o velký stavební objem na významném místě historického města a o veřejnou investici. Podle signatářů dopisu, mezi nimiž jsou například architekti z ateliérů M1 či Projektil, dále Pavel Hnilička, Ondřej Císler, David Kraus, Michal Kuzemenský, Marek Chalupa či Pavel Nasadil, je přirozeným posláním odborné vysoké školy „řešit výstavbu svého areálu příkladně“.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné