Podzim s Kruhem

Karolina Jirkalová staveniště říjen 2010

Občanské sdružení Kruh pokračuje i na podzim v cyklu My v zahraničí. Sezónu zahájí 7. října v 19.30 v prostoru Roxy/NoD přednáška Jiřího Oplatka (*1944) a Ivana Kolečka (*1943).

Oba absolvovali Brněnskou VUT a od konce 60. let žijí ve Švýcarsku. Jiří Oplatek se usadil v Basileji a založil ateliér s místním architektem J. J. Vischerem. Poprvé na sebe upozornil v roce 1973, kdy zvítězil v soutěži na telekomunikační věž na kopci St. Chrischona poblíž Basileje. Od roku 1993 má Oplatek vlastní kancelář, nedávno získal ocenění za projekt multifunkčního komunitního centra v Basileji, které vložil pod konstrukci mostu Dreirosen. Ivan Koleček vede od roku 1982 vlastní ateliér v Lausanne a zaměřuje se především na rekonstrukce historických objektů. Podílel se například na obnově paláce kantonálních muzeí, knihovny a kantonálního sněmu v Lausanne. Realizoval ale také budovu věznice v Lonay (1992) nebo letecká kasárna v Payerne (1997). Od devadesátých let oba architekti přednášejí na FA VUT v Brně. Jejich společná pražská přednáška má název Švýcarsko neexistuje.

S tématem cyklu jen volněji souvisí přednáška autorů obchodního domu Máj, která začne v 19.30 v budově bývalého ÚLUV na Národní třídě 38/36. Kromě Miroslava Masáka a Martina Rajniše se na projektu Máje podílel architekt John Eisler (*1946), který od roku 1983 působil v USA u Richarda Maiera a dnes vede vlastní kancelář v New Yorku a Praze. Ještě předtím se v 17 hodin můžete projít s šéfredaktorkou časopisu Stavba Milenou Sršňovou po nejnovější architektuře Národní třídy. Akce je součástí projektu 4+4 dny v pohybu.

Podzim v Kruhu uzavře prosincová přednáška architekta Zdeňka Zavřela (*1943), současného děkana FA ČVUT, která se uskuteční 2. prosince od 19.30 v prostoru Roxy/NoD. Zavřel, který patřil do liberecké Školky Sialu, působil od konce sedmdesátých let v Roterdamu. Úzce spolupracoval s architektem Jacobem Bakemou – nejprve pracoval v ateliéru van den Broeck en Bakema, v letech 1985 až 1989 byl Bakemovým partnerem v ateliéru Bakema Zavrel Architecten. Mezi léty 1990 a 1996 vedl Zavřel v Rotterdamu vlastní architektonickou praxi. V Nizozemí realizoval především větší obytné soubory, ale také několik základních škol.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné