Pomník Palachovi schválen

Karolina Jirkalová staveniště září 2012

Rada hl. města Prahy schválila záměr instalovat na Alšovo nábřeží památník Jana Palacha, jehož návrh začátkem 90. let věnoval Československé republice, Praze a Václavu Havlovi americký architekt John Hejduk (1929–2000). Jde o dvojici asi šestimetrových soch s názvy Dům sebevraha a Dům matky sebevraha. Jejich dřevotřískové makety stály od roku 1992 v zahradě Pražského hradu, ale asi po 15 letech se rozpadly.

Návrh architektů Václava Králíčka a Stanislava Makarova, který zvítězil v roce 2002 v soutěži na rekonstrukci Palachova náměstí, počítal s umístěním Hejdukových plastik na Alšově nábřeží, v parčíku vedle budovy VŠUP. K realizaci však nikdy nedošlo. S dalším pokusem instalovat dvojici soch přišla architektka Alena Šrámková – v jejím projektu nové budovy Fakulty architektury v Dejvicích byl památník umístěn na vstupním nádvoří. Vedení fakulty se však postavilo proti. Není náhodou, že právě Králíček a Šrámková usilovali o realizaci plastik. Pro přední architekty této generace byl John Hejduk velkou autoritou.

Nyní schválený záměr počítá s umístěním soch tak, jak navrhovali Králíček s Makarovem v soutěži na Palachovo náměstí. Vyrobeny budou z kovu podle výkresové dokumentace a fotografií Hejdukova prototypu. Cena se odhaduje na šest až osm milionů korun.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné