Pomník Palachovi schválen
Karolina Jirkalová staveniště září 2012
Rada hl. města Prahy schválila záměr instalovat na Alšovo nábřeží památník Jana Palacha, jehož návrh začátkem 90. let věnoval Československé republice, Praze a Václavu Havlovi americký architekt John Hejduk (1929–2000). Jde o dvojici asi šestimetrových soch s názvy Dům sebevraha a Dům matky sebevraha. Jejich dřevotřískové makety stály od roku 1992 v zahradě Pražského hradu, ale asi po 15 letech se rozpadly.
Návrh architektů Václava Králíčka a Stanislava Makarova, který zvítězil v roce 2002 v soutěži na rekonstrukci Palachova náměstí, počítal s umístěním Hejdukových plastik na Alšově nábřeží, v parčíku vedle budovy VŠUP. K realizaci však nikdy nedošlo. S dalším pokusem instalovat dvojici soch přišla architektka Alena Šrámková – v jejím projektu nové budovy Fakulty architektury v Dejvicích byl památník umístěn na vstupním nádvoří. Vedení fakulty se však postavilo proti. Není náhodou, že právě Králíček a Šrámková usilovali o realizaci plastik. Pro přední architekty této generace byl John Hejduk velkou autoritou.
Nyní schválený záměr počítá s umístěním soch tak, jak navrhovali Králíček s Makarovem v soutěži na Palachovo náměstí. Vyrobeny budou z kovu podle výkresové dokumentace a fotografií Hejdukova prototypu. Cena se odhaduje na šest až osm milionů korun.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

(Post)covid city
Karolina Jirkalová téma únor 2021
Způsob, jakým užíváme městský veřejný prostor, se během pandemie covid-19 výrazně proměnil. A byť to byla změna nedobrovolná, otevírá nám zároveň cestu k zdravější podobě města. Je jen otázkou, zda toho budeme schopni využít, než se oklepeme a draze vykoupenou citlivost...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné