Pražské rozvojové strategie

Karolina Jirkalová staveniště říjen 2018

Praha – Rozvojové problémy Prahy jsou tak nepřehlédnutelné, že na prioritách rozvoje města se vzácně shoduje většina volebních lídrů do magistrátních voleb. Za zásadní považují vybudování trasy D pražského metra, dokončení vnitřního i vnějšího okruhu a podporu bytové výstavby, především na pozemcích dnešních brownfieldů. Nezbytnou podmínkou rozvoje města je pak schválení Metropolitního plánu.

Ukázala to debata, kterou koncem září uspořádalo letos ustavené Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR), jehož členy jsou přední čeští architekti (Pleskot, Fránek, Hnilička, Nasadil) a odborníci na stavební právo (Jiří Plos, Renáta Pintová Králová), ale stavaři, developeři (Dušan Kunovský z Central Group) a ekonomové. Podle webových stánek tohoto think-tanku spojuje jeho členy názor, že „naše země nemůže žít jen ze své minulosti, ale že se musí rozvíjet, jinak se nevyhne úpadku“, a proto se chtějí aktivně vyjadřovat k problémům stavebního rozvoje a zasadit se o změny k lepšímu.

Na začátku konference představilo sdružení své vize pro stavební rozvoj Prahy i celé země. Základním krokem je zrychlení stavebního řízení, což na úrovni státní správy znamená především zjednodušit požadavky na projektovou dokumentaci, sjednotit výklad legislativy a zajistit předvídatelnost rozhodování stavebních úřadů. Cílem je také novelizovat stávající stavební zákon a připravit jeho novou moderní podobu, důležitá je také digitalizace procesu povolování staveb.

V Praze SAR prosazuje zřízení centrálního pražského stavebního úřadu pro větší stavby, který by zároveň metodicky vedl stávajících 22 místních stavebních úřadů. Dále v krátkodobém horizontu doporučuje změny stávajícího územního plánu, zejména v brownfieldech, a odstranění stavebních uzávěr. Zároveň je podle sdružení nezbytné dotáhnout a schválit připravovaný nový progresivní územní plán. Zcela konkrétním bodem je pak mezinárodní architektonická soutěž na moderní koncertní sál.

Náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Marcela Pavlová poté představila vizi zjednodušení procesu schvalování staveb, kdy by stačilo jedno podání u jednoho úřadu, který by zajistil všechna stanoviska a vydal jedno rozhodnutí.

V následné debatě s politiky se ukázalo, že návrh zřízení centrálního stavebního úřadu pro celou Prahu podporuje Jiří Pospíšil (TOP 09 / Spojené síly pro Prahu) a souhlasí s ním i Bohuslav Svoboda (ODS) a Petr Stuchlík (ANO). Jan Čižinský (Praha sobě) nicméně varuje, že toto řešení, které z rozhodování vylučuje městské části, může vyvolat ještě větší odpor místních občanských iniciativ proti velkým stavbám. Navrhuje spíše posílit vzájemný dialog mezi developery a občany. Všeobecná shoda pak panovala na potřebě doplnit bytový fond města o nové byty, Piráti a koalice Spojené síly pro Prahu pak chtějí podpořit družstevní bydlení.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné