Pražský podzim a frankfurtská jistota

Renata Kricnerová názor prosinec 2007

„Vy nepostavíte Národní knihovnu od Kaplického a zrušíte jedinou městskou galerii v Praze?“ ptali se kolegové ze zahraničí na říjnovém Mezinárodním knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem, když se zprávy od břehů Vltavy objevily i v německém tisku.

Podzim nesplněných slibů pražského radního pro kulturu Ing. Milana Richtera: vyřešit s konečnou platností spravedlivě otázku grantů pro kulturu a vypsat řádný konkurz na místo ředitele Galerie hlavního města Prahy byl už jen přiživen prapodivným tancem našich politiků kolem realizace Kaplického návrhu Národní knihovny v Praze na Letné. Přímou úměrou s nedodrženými slovy vzniká neuvěřitelný počet komisí, které prý vše řeší. Obava, že už se v nich ani zastupitelé Prahy neorientují, narůstá také.

Frankfurtský knižní veletrh je každoroční jistotou pro všechny nakladatele, obchodníky i milovníky dobrých knih. Pro nás je další branou, jak naše kulturní počiny prezentovat. Ve srovnání s Varšavou, Budapeští a ostatními východoevropskými středisky u nás vychází ročně desetinásobné množství obrazových publikací v angličtině, které právě ve Frankfurtu za posledních deset let obstojí svým obsahem, ale i grafikou a kvalitou zpracování v mezinárodní konkurenci.

Pražské chmury rozptýlila návštěva přehlídky nejkrásnějších knih světa, kde se každý rok jako Češi objevujeme. U skleničky vína v jednom z frankfurtských jazzových klubů vznikla myšlenka velké distribuční sítě právě pro obrazové publikace. Vrátili jsme se tedy do Prahy s dobrou zprávou: největší česká distribuce Kosmas už před Vánocemi nabízí pravidelné zásoby obrazových knih, a to nejen na knižních pultech, ale především ve svém internetovém obchodě. Kromě velkých kamenných nakladatelství typu Phaidon, Thames & Hudson se objeví knihy ze španělského Actaru, z Gingko Pressu z Hamburku nebo berlínského Die Gestallten Verlag a nabídka se bude dále rozšiřovat. Mezi největšími letošními bestsellery nebude chybět 30 000 Years of Art z Phaidonu.

Kosmas také oživí první snahy knihkupectví a nakladatelství Fraktály Publishers a bude vozit české publikace na zahraniční trh. K tomu naštěstí není třeba ptát se politiků. Vedle obrovské publikace Karla Malicha z vydavatelství Galerie Zdeněk Sklenář bychom se chtěli na příštím Frankfurtu pochlubit i novou monografií Štyrského, který právě vychází v nakladatelství Argo. Oba „obry“ autorsky připravil Karel Srp.

Až se zastavíte v knihkupectví Fraktály na Betlémském náměstí v Praze pro některou ze zahraničních novinek, můžete se připojit k petici, která nesouhlasí se způsobem odvolání PhDr. Karla Srpa, Ph.D. z vedení Galerie hlavního města Prahy v dubnu 2007 a vyzývá ke splnění slibu pražského magistrátu vyhlásit nový řádný konkurz na místo ředitele této galerie.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné