Přes éter

Kateřina Černá zprávy prosinec 2011

Praha/Brno – Cenu Jindřicha Chalupeckého určenou pro umělce do 35 let letos získal Mark Ther. Porota ocenila jeho video Das wandernde Sternlein (Putující hvězdička), které vypráví příběh o znásilnění a zabití malého chlapce v poválečných Sudetech. Na slavnostní vyhlášení ceny v pražském DOXu se laureát nedostavil. O svém vítězství byl informován po telefonu.

Dvaatřicetiletý Ther se zabývá sexuální, genderovou a queer problematikou. Jeho hlavním médiem je video, ve kterém využívá dlouhé, sugestivní záběry. Porotce přesvědčil jak předchozí tvorbou, tak dílem, jímž se prezentuje na výstavě finalistů. Podle poroty Ther dokáže pracovat se silnými a přesnými obrazy. Předvádí „krásu a horor jako komplementární kategorie, které nevylučují jedna druhou,“ a jeho nový film posouvá jeho dosavadní estetické a narativní postupy do „koncentrovaného a atraktivního rámce.“

Vyhlášení Chalupeckého ceny letos proběhlo nejen bez vítěze, ale také bez všech finalistů. Ti dali přednost účasti na vyhlášení Ceny od Václava Stratila v Moravské galerii v Brně, což se účastníci pražského ceremoniálu dozvěděli zhruba v polovině večera. Ten probíhal již počtvrté v režii umělce Michala Pěchoučka a byl pojednán jako rozhlasový přenos – kromě návštěvníků DOXu ho sledovali také posluchači stanice Vltava. Nepřítomnost finalistů byla díky rozhlasovému formátu zmírněna telefonickým mostem mezi Prahou a Brnem.

Finalisté po telefonu vysvětlili moderátorce večera Johaně Švarcové, že nejsou v Praze, protože chtěli podpořit Cenu od Václava Stratila, která je naopak oceněním mladší generace umělci nad 35 let. Letošním laureátem se stal šestaosmdesátiletý Dalibor Chatrný. Současně vyzvali k obnovení přerušené tradice, kdy se v pořádání výstavy finalistů střídaly Praha a Brno. Ke střídání hostitelských měst docházelo od roku 2001, kdy tehdejší ředitel Národní galerie Milan Knížák vykázal Chalupeckého cenu z Veletržního paláce, do roku 2008.  

Jiný důvod své absence sami umělci neuvedli. Jejich nepřítomnost na vyhlášení ale podle komentátorů byla i vyjádřením nespokojenosti s výstavními podmínkami v pražském DOXu, kde se přehlídka finalistů konala již potřetí. „Zdá se, že v DOXu dosud nepochopili, že umístěním přehlídky do zastrčených a stísněných prostorů nepoškozují pouze účastníky a Cenu Jindřicha Chalupeckého, ale především vlastní pověst hostitele,“ napsal kurátor Jiří Ptáček ve své pravidelné rubrice v časopise Nový Prostor.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné