Příhodův ateliér boduje

Kateřina Černá zprávy červenec 2009

Praha – Držitelem hlavní ceny Essl Award pro studenty vysokých uměleckých škol se 25. května stal pětadvacetiletý Jan Pfeiffer z ateliéru monumentální tvorby AVU. Ze stejného ateliéru pocházel už vítěz minulého ročníku Tomáš Džadoň. „Mám radost,“ komentuje výsledky svých svěřenců vedoucí ateliéru Jiří Příhoda. „Z deseti finalistů ceny bylo šest z AVU a z toho čtyři ode mě,“ dodává.

Cena Essl Award se v České republice uděluje už potřetí. Ocenění vymysleli a realizovali v roce 2005 manželé Esslovi, rakouští sběratelé současného umění a majitelé obchodní sítě Baumax. Od roku 2007 je partnerem Essl Award také pojišťovna Vienna Insurance Group. Kromě České republiky se soutěž odehrává v dalších pěti zemích střední a jihovýchodní Evropy, v nichž má Baumax obchodní zastoupení (Slovinsko, Chorvatsko, Slovensko, Maďarsko a nově Rumunsko).

O výsledcích soutěže rozhoduje mezinárodní porota. Českou republiku v ní letos zastupoval galerista Jiří Švestka, který ve funkci vystřídal teoretika Jiřího Ševčíka. Podle Švestky porota posuzovala hlavně umělecký potenciál autorů, tedy to, nakolik jsou studenti slibní. „Nejlepší úroveň měla soutěž v Bratislavě,“ hodnotí evropské turné Švestka. „Chorvati a Slovinci měli ostřejší dotažené věci, Češi a Slováci jsou přemýšlivější, v Rumunsku se možná napoprvé nezúčastnili ti správní lidé. V Maďarsku se v poslední době nerozvíjí nic zajímavého, ale nikdo neví proč.“

Český vítěz Jan Pfeiffer byl oceněn za díla After the First (Podle první) a From (Z). Tématem obou prací je podobnost různých míst. V prvním případě jde o sérii fotografií, na kterých autor v New Yorku a v Berlíně zachytil podobnou skupinu cestujících jako na zastávce autobusu na letiště Praha-Ruzyně. Druhou práci tvoří nejlacinější možný stůl, židle a talíř. Všechny předměty jsou slepené ze dvou k nerozeznání podobných polovin, každá je ovšem vyrobena jinde, například v Číně a v Rumunsku.

Druhou cenu Essl Award získala Petra Malá z ateliéru fotografie VŠUP a Special Invitation neboli zvláštní pozvání Vienna Insurance Group přijala Anna Hulačová z ateliéru Jaroslava Róny na AVU. Všichni laureáti Essl Award získávají finanční odměnu a možnost předvést své práce. Vítězi připadnou 4 tisíce eur, 2. cena je oceněna 3 tisíci a kategorie Special Invitation 1 tisícem eur. Zatímco Pfeiffer s Malou se v prosinci zúčastní výstavy finalistů v Essl Museu, Hulačová vystaví své Království v kufru začátkem příštího roku v centrále koncernu Vienna Insurance Group. Další ročník Essl Award se bude konat v roce 2011.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné