Pritzker pro Nouvela

Karolina Jirkalová staveniště květen 2008

Držitelem letošní Pritzkerovy ceny, nejprestižnějšího ocenění pro žijící architekty, se stal francouzský architekt Jean Nouvel. Porota ocenila neúnavnost, imaginaci a bohatství jeho architektonické dráhy, a především vytrvalé usilování o tvůrčí experiment. Konstatovala také, že Nouvel je architekt, který nemá a priori nějaký styl – kontext, pojímaný v nejširším smyslu slova jako kultura, místo a způsob využití, a klient ho provokují k vyvíjení nových strategií pro každý jednotlivý projekt.

„Vždycky mě zajímala architektura, která reflektovala modernitu své epochy, oproti přehodnocování historických odkazů. Moje práce vychází z toho, co se děje nyní – z technologií a materiálů, které už jsme schopni vyrobit,“ říká Nouvel. Nepochybně patří do proudu high-tech architektury, nicméně jeho přístup má hlubší myšlenkový základ, nevystačí si jen s prostou vírou v pokrok a technologické inovace. Je známá jeho záliba v současné francouzské filozofii, především v dílech Foucaulta a Deleuzeho.

Jean Nouvel se narodil v roce 1948 ve francouzském Fumelu a vystudoval Ecole des Beaux-Arts v Bordeaux. Do světa architektury vstoupil roku 1970, o šest let později zakládá hnutí s výmluvným názvem Mars 1976. Mezinárodní renomé získal stavbou Institutu arabského světa v Paříži (1987), která je jedním z tzv. Velkých projektů prezidenta Francoise Mitteranda. Mezi jeho další projekty patří například Galerie Lafayette v Berlíně (1995), pražský Zlatý Anděl (2000), nebo adaptace někdejších plynojemů na bydlení a obchody ve Vídni (2001). V posledních letech na sebe upozornil realizací mrakodrapu Torre Agbar v Barceloně nebo pařížským muzeem přírodních národů Musée du Quai Branly. Z jeho aktuálních projektů je důležité zmínit alespoň 75 podlažní mrakodrap Tour Verre, který by měl vyrůst v sousedství newyorské MoMA.

Pritzkerova cena bude Jeanu Nouvelovi slavnostně předána 2. června v knihovně Kongresu Spojených států amerických ve Washingtonu D.C. Součástí ocenění je i finanční odměna ve výši sto tisíc dolarů.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné