Pritzker pro RCR

Karolina Jirkalová staveniště duben 2017

Letošním laureátem Pritzkerovy ceny, nejprestižnějšího ocenění pro žijící architekty, se stala trojice tvůrců ze španělského ateliéru RCR: Rafael Aranda, Carme Pigem a Ramon Vilalta. Přátelé a spolužáci z barcelonské architektonicko-krajinářské školy ETSAV se po studiích vrátili do rodného podhorského města Olot a založili zde v roce 1988 ateliér nazvaný podle prvních písmen svých křestních jmen. V základu jejich práce je krajinářský přístup, u většiny realizací ani nelze najít přesné hranice, kde končí krajina a začíná samotná stavba. S tím souvisí i jejich lokální soustředěnost.

Poznávacím znamením projektů a realizací ateliéru RCR je kromě konceptu kontinuální krajiny určitá zemitá syrovost materiálů i forem. Ta vytváří svébytnou poetiku, která bezpochyby souvisí s atmosférou drsného kraje vyhaslých sopek kolem Olotu. Nejčistším příkladem je jejich vlastní ateliér, který vznikl přestavbou staré slévárny zvonů – původní atmosféra zašlé továrny zůstala zachována v míře, která nemá v obdobných projektech industriálních konverzí obdoby. Oblíbeným materiálem ateliéru je ocel (často předem korodovaný korten), doplněná o sklo a kámen nebo beton. Mezi další významné realizace španělské trojice patří lehkoatletický stadion v Olotu, vinařství v Palamósu, knihovna Sant Antoni v Barceloně nebo právnická fakulta v Gironě. Stavějí však i mimo svůj region, v roce 2014 dokončili muzeum Soulages v městečku Rodez na jihu Francie – fasádu vytvořili opět ze svého oblíbeného kortenového plechu.

Českému publiku představil ateliér RCR svou práci před dvěma lety na výstavě Nehmotné hmotným v Galerii současného uměni a architektury v Českých Budějovicích.

Pritzkerovu cenu uděluje od roku 1979 nadace hotelové skupiny Hyatt a je pojmenována po svém zakladateli, podnikateli a filantropovi Jayi Pritzkerovi. O jejím nositeli rozhoduje každoročně mezinárodní porota v tajném hlasování a laureát získá finanční odměnu ve výši sto tisíc dolarů. Ateliér RCR je po Rafaelu Moneovi druhým španělským držitelem tohoto ocenění.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné