Pritzkerova cena 2011: Souto de Moura

Karolina Jirkalová staveniště duben 2011

Držitelem letošní Pritzkerovy ceny, nejvýznamnějšího světového ocenění v oblasti architektury, se stal portugalský architekt Eduardo Souto de Moura.

„V uplynulých třech desetiletích vytvořil  Eduardo Souto de Moura soubor prací, které jsou současné, ale zároveň nesou ozvěnu architektonické tradice,“ stojí v odůvodnění poroty. „V jejich zdánlivé formální jednoduchosti se mísí komplex odkazů k charakteru regionu, krajiny, místa a širší architektonické historie. Jejich jednoduchá geometrie je podtržena souhrou pevného a prázdného či světla a stínu. Mourovy stavby mají jedinečnou schopnost zprostředkovat naráz zdánlivě protichůdné vlastnosti – moc a skromnost, bravuru a jemnost, veřejnou autoritu i pocit intimity.“

Eduardo Souto de Moura se narodil v roce 1952 v portugalském Portu. Na místní Akademii výtvarných umění začal studovat sochařství, nakonec však promoval v oboru architektury. Během studia pět let pracoval v ateliéru významného portugalského architekta Álvara Sizy. Po dokončení studia si založil vlastní kancelář a zároveň se věnoval i pedagogické práci. Mezi jeho nejvýznamnější realizace patří kulturní centrum v Portu (1981-91), fotbalový stadion v Braze (2000-2003) nebo Muzeum Pauly Rego v  Cascais nedaleko Lisabonu (2005-2009). Velká většina Mourových realizací leží na území Portugalska. Souto de Moura rovněž občas spolupracuje s Álvarem Sizou (Pritzkerova cena 1992), společně navrhli například Serpentine pavilon v Londýně (2005).

Pritzkerovu cenu založil v roce 1979 americký podnikatel Jay Pritzker a jeho žena Cindy. Je udělována každý rok a její laureát dostává kromě medaile také finanční odměnu 100.000 dolarů. Loni ji získal japonský ateliér SANAA, v roce 2009 pak švýcarský architekt Peter Zumthor.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné