Pritzkerova cena 2012: Wang Shu

Karolina Jirkalová staveniště březen 2012

Laureátem letošní Pritzkerovy ceny za architekturu je čínský architekt Wang Shu, který spolu se svou ženou Lu Wenyu vede kancelář s názvem Amateur Architecture Studio. Wang Shu se tak stal prvním čínským držitelem tohoto nejvyššího architektonického ocenění, v roce 1983 sice Pritzkerovu cenu získal původem čínský architekt I. M. Pei, v té době však již byl americkým občanem.

Porota ocenila především schopnost Wang Shua překonat diskusi o tom, zda má být architektura zakotvena v tradici, nebo spíše směřovat do budoucnosti. Podle předsedy poroty, sběratele a znalce architektury lorda Palumba, vytváří Wang Shu architekturu, která je „nadčasová, hluboce zakořeněná v kontextu, a přitom univerzální“. Finský architekt a teoretik Juhani Pallasmaa pak píše, že práce letošního laureáta je „dokladem toho, že současná architektura je schopná zakořenit v místní kultuře a pojmout do sebe i hluboké ozvěny jedinečné tradice“. Práce Wang Shua v sobě podle Pallasmaay spojují „racionální, funkční a tektonickou logiku se smyslem pro tajemno“.

Wang Shu (1963) vystudoval architekturu na Technologickém institutu v Nanjingu a poté téměř deset let pracoval jako řemeslník, aby získal zkušenosti z aktuálních staveb, bez architektonických ambicí. V roce 1997 si Wang Shu a jeho žena Lu Wenyu založili ve městě Hangzhou vlastní architektonickou kancelář Amateur Architecture Studio. Architektův výklad názvu studia se blíží slovníkovému heslu „amatér“, je to osoba, která se zabývá studiem, sportovní nebo jinou činností pro potěšení, nikoliv kvůli profitu nebo z profesních důvodů. „Navrhuji domy namísto budov,“ říká Wang Shu. „Domem se amatérská architektura přibližuje nekonečnému spontánnímu řádu. Jedním z problémů profesionální architektury je, že příliš přemýšlí o budovách. Dům, který je blízký našemu jednoduchému a triviálnímu životu, je mnohem podstatnější než architektura.“

V roce 2000 dokončilo Amateur Architecture Studio svou první velkou realizaci  knihovnu Univerzity v Suzhou. Projekt maximálně respektuje životní prostředí a inspiruje se zahradní tradicí místa, dobrá polovina knihovny se navíc nachází pod zemí, aby velkou hmotou nenarušila scenerii hor a vody. Čtyři doplňkové budovy jsou pak mnohem menší než hlavní hmota. Další dvě významné realizace Wang Shua se nacházejí ve městě Ningbo, jde o Muzeum současného umění (2005) a Muzeum historie (2008). Ve svém domovském městě Hangzhou pak dokončil první dvě etapy kampusu Čínské akademie výtvarných umění (2004 a 2007). Střechu kampusu pokryl více než dvěma miliony střešních tašek ze zbořených tradičních domů.

Od roku 2000 vede Wang Shu oddělení architektury Čínské akademie výtvarných umění, často přednáší i na univerzitách v zahraničí. Na minulém architektonickém bienále v Benátkách (2010) vztyčil v rámci hlavní kurátorované expozice v Arsenalu tradiční dřevěnou kopulovitou konstrukci. 

Slavnostní ceremoniál předání ceny spojené s finanční odměnou 100 000 dolarů proběhne 25. května 2012 v Pekingu.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné