Pritzkerova cena pro Zumthora
Karolina Jirkalová staveniště květen 2009
Pritzkerovu cenu, nejprestižnější ocenění pro žijící architekty, získal letos švýcarský architekt Peter Zumthor (1943).
Skoro se chce říct „až“ letos – i porota ve svém vyjádření píše, že Zumthor je „mistr architekt, obdivovaný svými kolegy z celého světa“.
Zumthorův ateliér sídlí v malé horské vesnici Haldenstein a jeho práce je stejně celistvá, nekompromisní a stojící mimo módní trendy jako okolní skály. Nemá žádný formálně definovatelný styl, vytváří si ho s každým projektem vždy znovu na základě kontextu, v jakém pracuje. Stejné je to i s materiálem – pohybuje se od nádherně stárnoucího dřeva vesnické kaple svatého Benedikta přes kámen termálních lázní ve Valsu až k matnému sklu domu umění v Bregens. Vždy však naplno využívá všechny kvality daného materiálu, jako by pro daný účel ani nemohl být použit jiný. Zumthorovy stavby jsou pevné, solidní a zároveň subtilně poetické. Závratné svou samozřejmostí.
Spíše než budovy tvoří Zumthor jedinečná a zároveň pevně v krajině usazená „místa“, vychází z lokální kultury a často i materiálů. „Role architekta pro něj neznamená jen vytvořit nehybný objekt, ale předjímat a inscenovat zážitek pohybu napříč budovou a kolem ní,“ píše ve svém posudku porota.
Zatím poslední větší realizací Petera Zumthora je Kolumba – diecézní muzeum v Kolíně nad Rýnem. Architekt do nové budovy naprosto přirozeně integroval ruiny vybombardovaného kostela, staré s novým tu nejde proti sobě, ale naopak – jejich působivost se ve výsledku násobí.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

(Post)covid city
Karolina Jirkalová téma únor 2021
Způsob, jakým užíváme městský veřejný prostor, se během pandemie covid-19 výrazně proměnil. A byť to byla změna nedobrovolná, otevírá nám zároveň cestu k zdravější podobě města. Je jen otázkou, zda toho budeme schopni využít, než se oklepeme a draze vykoupenou citlivost...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné