Procento v nedohlednu

Kateřina Černá zprávy listopad 2008

Praha – Podle návrhu státního rozpočtu, který vláda v říjnu předložila do parlamentu, by ministerstvo kultury mělo v příštím roce získat 0,72 procent ze státního rozpočtu, což odpovídá zhruba 8,3 miliardám korun. V reálných číslech to v meziročním srovnání představuje pokles o půl miliardy korun. Cíl dávat na kulturu 1 procento ze státního rozpočtu, ke kterému se formálně hlásí všechny vlády od roku 2001, zůstává nenaplněn.

Zatím nejvyššího zastoupení v rámci státního rozpočtu (0,88 procent) dosáhla kultura v roce 1999. Od té doby její podíl klesl a dlouhodobě kolísá kolem 0,7 procent. „O procentu se dlouho mluví a dosud se nic nestalo. Podílem výdajů lze přitom posuzovat péči o kulturu,“ říká Marta Smolíková, ředitelka společnosti ProCulture, která se problematikou kulturní politiky dlouhodobě zabývá. Jedno procento na kulturu, které je obvyklé nejen v západní Evropě, ale i v mnohých postkomunistických zemích, je podle kulturních manažerů nutností – pokud stát uznává hodnoty, které kultura přináší.

S ostrou kritikou vlády v této věci vystoupil v polovině září Odborový svaz pracovníků kultury a ochrany přírody. „Vládní kulturní politika je zahanbující a je v ostrém protikladu k proklamacím o vyspělé kulturní zemi [...]. Slovo představitelů vlády o hrdosti na kulturní, přírodní a historické dědictví jsou v tomto světle nedůvěryhodná,“ praví se v otevřeném dopise, který svaz adresoval ministrovi kultury.

Svaz vyzývá k naplnění slibu z programového prohlášení současné vlády, že „prosadí zvýšení podílu výdajů státního rozpočtu na podporu kultury postupně až na 1 % státního rozpočtu“, kritizuje nízké platy zaměstnanců v kulturním resortu („Čistý výdělek mnohých našich zaměstnanců se nachází i pod hranicí 10 000 Kč!“) a varuje před tím, aby snaha vlády snížit počet míst ve státní správě nevedla k další personální destabilizaci kulturních institucí.

Největší část z rozpočtu Ministerstva kultury, 5 miliard korun, je určena pro příspěvkové organizace ministerstva, mezi něž patří řada státních muzeí a galerií. Jde například o Národní galerii, Moravskou galerii v Brně nebo Národní památkový ústav. Speciálně na záchranu a obnovu kulturních památek je vyčleněno dalších 760 milionů korun. Oblast takzvaného živého umění (divadlo, hudba, tanec, výtvarné umění, literatura), pod níž se skrývají mnohé kulturní granty, by mělo ministerstvo podpořit necelými 500 miliony korun.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné