Proměny libereckých galerií

Kateřina Černá zprávy duben 2008

Liberec – „Dne 29. února Fakulta umění a architektury ukončila činnost Galerie Die Aktualität des Schönen.“ Tuto zprávu rozeslal v polovině února umělecký ředitel galerie Jan Stolín stovce novinářů a členů výtvarné obce. K žádnému ukončení však zatím nedošlo. Co se tedy v Liberci děje?

Základním problémem, s nímž se tato galerie, nazvaná podle studie H.-G. Gadamera Aktualita krásného, potýká, je výše nájmu. Ten při úctyhodné rozloze 245 m2 činí 440 tisíc korun ročně, což je částka, kterou Fakulta umění a architektury TU nadále není schopna Technické univerzitě v Liberci platit.

S jednotným nájemným ve výši 1800 Kč/m2/rok přitom bojují i další fakulty liberecké univerzity. Platí přitom jednoduchá rovnice: nejlepší je mít co nejvíce studentů na co nejmenším prostoru. „Ekonomům možná stačí stolek a počítač, ale strojaři potřebují laboratoře a umělci ateliéry,“ vysvětluje zvýšené prostorové nároky proděkan strojní fakulty.

„Prostor galerie je obrovský, platí se za ni vysoké režie a naše prostředky nejsou neomezené,“ říká tajemnice Fakulty umění a architektury TU, Daniela Zlevská. „Proto jsme uvažovali, kde uspořit, a rozhodli jsme se zbavit místností, které se dostatečně nevyužívají. Vystavovat by se mělo, ale za ekonomicky únosných podmínek.“

To, nakolik jsou prostory využité, je přitom sporné. „Nechodí sem sice tisíce návštěvníků, ale umělci vytvářejí původní díla speciálně pro náš prostor. Řada z nich navíc pracuje s digitálními médii, což je obor vyučovaný na škole. Proto si myslím, že sem galerie patří,“ obhajuje Jan Stolín existenci výstavní síně, v níž v minulých letech vystavoval Jiří Černický, Daniel Hanzlík (na snímku) nebo žáci Stanislava Zippeho.

Přestože se původně galerie měla do 29. února vystěhovat, rektor nakonec oznámil, že na jejím zrušení netrvá, a fakulta rozhodla, že bude sklepní místnosti platit, dokud se nenajde jiný prostor. O náhradním místě už začal jednat děkan Bořek Šípek s libereckým primátorem. „Nechceme nic zakřiknout, ale samozřejmě bychom to brali,“ uvažuje o projednávané variantě Stolín.

Situace kolem Galerie Die Aktualität des Schönen by měla být jasnější už začátkem dubna. Ve stejné době se bude pod libereckou radnicí otevírat nový výstavní prostor. Galerie U Rytíře, pojmenovaná podle symbolického strážce radniční věže, nahradí bývalou Malou výstavní síň. Ta byla v červenci 2006 prodána ve veřejné dražbě, jejíž výtěžek byl použit na rekonstrukci podzemních prostorů radnice.

„Program by měl navazovat na Malou výstavní síň, takže významné postavení bude mít fotografie. Vzhledem k rozsahu prostor, které jsou minimálně dvojnásobné, se však galerie otevře i ostatním druhům umění,“ uvádí kurátor Galerie U Rytíře, básník Jaromír Typlt.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 999 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné