Pulzující Nepraš

Karolina Jirkalová zprávy březen 2007

Boloňa – Mladý výtvarník Jakub Nepraš, kterého jsme představili v lednovém čísle, získal hlavní cenu na mezinárodním uměleckém veletrhu Artefiera Art First v Italské Boloni. Porota ocenila jeho diplomovou práci z pražské AVU s názvem Babylon Plant. „Když mě hned na začátku odvedli na kobereček, myslel jsem, že mám spíš nějaký průšvih. Ani by mě nenapadlo, že se nějaká cena v takovém nekontrolovatelném mračnu věcí uděluje,“ komentoval Jakub Nepraš atmosféru veletrhu pro MfDnes.

Předseda poroty, italský kurátor Flaminio Gualdoni, vyzdvihl „mimořádnou vyspělost mladého umělce, který si osvojil nová media výjimečně tvořivým a zároveň hluboce analytickým způsobem“. Babylonská rostlina patří do Neprašovy série pohyblivých videokoláží, které souhrnně nazývá Kultury. Z videozáznamů lidských aktivit sestavuje výtvarník pulzující malby, připomínající kolonie mikroorganismů.

Cena Premio Euromobil, kterou Jakub Nepraš získal, je udělována umělcům mladším 35 let a zahrnuje odkoupení díla do sbírky bratrů Luchetti. Organizátoři slibují také mnohostrannou podporu a prezentaci oceněného umělce na řadě mezinárodních akcích po dobu jednoho roku. Na letošním bolognském veletrhu Artefiera Art First vystavovalo více než 200 galerií. Českou republiku zastupovala jen Galerie Vernon, která kromě Jakuba Nepraše do Boloně přivezla také Stanislava Kolíbala a Adama Vačkáře.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 999 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné