Rajniš do Benátek

Karolina Jirkalová staveniště leden 2010

Expozici v československém pavilonu na podzimním architektonickém bienále v Benátkách vytvoří ateliér e-Mrak architekta Martina Rajniše ve spolupráci s nakladatelstvím Zlatý řez.

Začátkem prosince o tom rozhodla komise Národní galerie v Praze. Rajniš zaplní pavilon dřevěnými objekty v měřítku 1 : 1 a několika tří- až pětimetrovými modely svých realizací. Všechny objekty vycházejí z jeho oblíbené konstrukce hráně, kterou použil například při stavbě rozhledny Bára u Chrudimi. Celá instalace nese název Přirozená architektura, což je podle textu soutěžního projektu „originální koncept experimentálního stavění v souladu s přírodou“. Stejný titul má i kniha, kterou Martinu Rajnišovi vydalo v minulém roce nakladatelství Zlatý řez.

Komise na vítězném návrhu mimo jiné ocenila, že je „inspirativním a interaktivním konceptem, který hravým a přirozeným způsobem představuje významnou osobnost současné české architektury“.

Do výběrového řízení na řešení československého pavilonu na architektonickém bienále se přihlásilo celkem 12 návrhů. Do užšího výběru pak postoupily 3 z nich: projekt 20 po 20, který byl koncem roku prezentován v galerii Jaroslava Fragnera, výstava Malý dům ateliéru A1 architects, která měla na podzim premiéru v galerii VŠUP v Praze, a vítězný návrh ateliéru e-Mrak. Už z tohoto užšího výběru je zřejmé, že komise se chtěla vyhnout prezentaci reálné architektury skrze fotografie, kresby či klasické modely. Volila spíše zážitková řešení před náročnějšími kurátorskými projekty.

V komisi zasedlo 6 členů: Radomíra Sedláková a Tomáš Vlček z Národní galerie v Praze, Alexandra Kusá ze Slovenské národní galerie, šéfredaktor architektonického časopisu Era 21 Osamu Okamura a dvě zástupkyně ministerstva kultury: Hana Prixová Dvorská a Marcela Stránská. Poněkud překvapivé je, že z šestice porotců se pouze dva (Sedláková a Okamura) zabývají architekturou.

Národní galerie podpoří expozici v československém pavilonu částkou 1,6 milionu korun. Všechny další náklady nese sám vystavující. 12. bienále architektury proběhne v Benátkách od 29. srpna do 21. listopadu 2010.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné