Rajniš do Benátek
Karolina Jirkalová staveniště leden 2010
Expozici v československém pavilonu na podzimním architektonickém bienále v Benátkách vytvoří ateliér e-Mrak architekta Martina Rajniše ve spolupráci s nakladatelstvím Zlatý řez.
Začátkem prosince o tom rozhodla komise Národní galerie v Praze. Rajniš zaplní pavilon dřevěnými objekty v měřítku 1 : 1 a několika tří- až pětimetrovými modely svých realizací. Všechny objekty vycházejí z jeho oblíbené konstrukce hráně, kterou použil například při stavbě rozhledny Bára u Chrudimi. Celá instalace nese název Přirozená architektura, což je podle textu soutěžního projektu „originální koncept experimentálního stavění v souladu s přírodou“. Stejný titul má i kniha, kterou Martinu Rajnišovi vydalo v minulém roce nakladatelství Zlatý řez.
Komise na vítězném návrhu mimo jiné ocenila, že je „inspirativním a interaktivním konceptem, který hravým a přirozeným způsobem představuje významnou osobnost současné české architektury“.
Do výběrového řízení na řešení československého pavilonu na architektonickém bienále se přihlásilo celkem 12 návrhů. Do užšího výběru pak postoupily 3 z nich: projekt 20 po 20, který byl koncem roku prezentován v galerii Jaroslava Fragnera, výstava Malý dům ateliéru A1 architects, která měla na podzim premiéru v galerii VŠUP v Praze, a vítězný návrh ateliéru e-Mrak. Už z tohoto užšího výběru je zřejmé, že komise se chtěla vyhnout prezentaci reálné architektury skrze fotografie, kresby či klasické modely. Volila spíše zážitková řešení před náročnějšími kurátorskými projekty.
V komisi zasedlo 6 členů: Radomíra Sedláková a Tomáš Vlček z Národní galerie v Praze, Alexandra Kusá ze Slovenské národní galerie, šéfredaktor architektonického časopisu Era 21 Osamu Okamura a dvě zástupkyně ministerstva kultury: Hana Prixová Dvorská a Marcela Stránská. Poněkud překvapivé je, že z šestice porotců se pouze dva (Sedláková a Okamura) zabývají architekturou.
Národní galerie podpoří expozici v československém pavilonu částkou 1,6 milionu korun. Všechny další náklady nese sám vystavující. 12. bienále architektury proběhne v Benátkách od 29. srpna do 21. listopadu 2010.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

(Post)covid city
Karolina Jirkalová téma únor 2021
Způsob, jakým užíváme městský veřejný prostor, se během pandemie covid-19 výrazně proměnil. A byť to byla změna nedobrovolná, otevírá nám zároveň cestu k zdravější podobě města. Je jen otázkou, zda toho budeme schopni využít, než se oklepeme a draze vykoupenou citlivost...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné