Rekonstrukce Domu U Zlatého prstenu

Karolina Jirkalová zprávy září 2007

Praha – Dům U Zlatého prstenu, jeden z hlavních výstavních prostorů Galerie hlavního města Prahy, projde rozsáhlou rekonstrukcí. Od 17. září bude stálá expozice umění 20. století uzavřena. V říjnu a listopadu se však v Domě U Zlatého prstenu uskuteční ještě dvě výstavy – Vladimír Boudník/Explosionalismus a Fantomy a atomy/České umění 1938–1958.

Poté bude zahájena celková rekonstrukce interiérů, která má zlepšit výstavní podmínky i návštěvnický komfort. Pro dostatečnou ochranu sbírek i zapůjčených děl je nezbytné zavést klimatizaci, kompletně nové bude i osvětlení výstavních sálů. V přízemí, na místě dnešních šaten, vznikne multifunkční výstavní a přednáškový sál. Do expozic v dalších patrech povede kromě schodiště také osobní výtah. Na dvorek Týnské literární kavárny budou umístěny plastiky, které pro tento prostor těsně před svou smrtí navrhl Karel Nepraš.

Nová stálá expozice by se v Domě U Zlatého prstenu měla začít instalovat na přelomu května a června příštího roku. Na její koncepci pracuje tým odborníků z Ústavu dějin umění Akademie věd a Galerie hlavního města Prahy pod vedením Karla Srpa. Autorem architektonického řešení je výtvarník Jiří Příhoda. Nová expozice by měla být vystavena po dobu tří až pěti let a kromě prací ze sbírek galerie se počítá i s množstvím zápůjček. Jádrem nové expozice bude umění druhé poloviny 20. století a umění současné. Galerie tím chce zdůraznit svou orientaci na současnou uměleckou scénu, která je mezi státem či obcemi zřizovanými institucemi ojedinělá. Kdy přesně bude Dům U Zlatého prstenu znovuotevřen veřejnosti, není zatím jisté.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné