Rok 2018 na hradech a zámcích

Tomáš Klička zprávy prosinec 2018

Jedním z populárních způsobů tuzemského trávení volného času je navštěvování historických sídel a památek, především hradů a zámků. Národní památkový ústav, který spravuje stovku těchto objektů vlastněných státem, hlásí také pro rok 2018 vysoká návštěvnická čísla. Ke konci října se jednalo o 5 263 380 návštěv objektů v jeho správě. Pro srovnání jde o téměř totožný počet, který podle údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu navštívil v roce 2017 muzea a galerie v hlavním městě (údaje pro rok 2018 ještě nejsou známé).

U hradů a zámků se jedná o stotisícový pokles oproti roku 2017. NPÚ se pozvolna daří uskutečňovat záměr ulehčit nejnavštěvovanějším památkám a zájem směrovat k těm méně vytíženým. Od návštěvníků se trochu odlehčilo pěti nejnavštěvovanějším památkám: Českému Krumlovu (409 tisíc), Lednici (384 tisíc), Hluboké (275 tisíc), Karlštejnu (212 tisíc) a Kroměříži (177 tisíc). Nad sto tisíc lidí si pak přišlo prohlédnout Valtice, Konopiště, Trosky, Bouzov a Buchlovice. Jako možný nástroj k přesměrování zájmu by také mohlo zafungovat deseti až patnáctiprocentní navýšení vstupného v nejpopulárnějších objektech plánované na rok 2019. Žádoucí nárůst zároveň nastal v případě čtyřiceti objektů, nejmarkantnější byl v případě Mníšku pod Brdy (meziročně o více než 12 a půl tisíce na 52 tisíc).

Vedle návštěvnosti pokládá generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková za důležité také ukazatele činnosti organizace: „Daleko významnější je však to, že meziročně nám opět vzrostly vlastní výnosy, podařilo se dokončit řadu významných obnov památek v naší správě a v neposlední řadě zahájit realizaci projektů financovaných z evropských fondů.“ Vstupné a krátkodobé pronájmy přinesly letos NPÚ prostředky ve výši 550 milionů korun, což znamená téměř polovinu jeho rozpočtu. Tak jako v případě Invalidovny, kterou NPÚ převzalo do správy na jaře 2018, tyto výnosy slouží zejména k obnově památek.

NPÚ každoročně realizuje programový cyklus Po stopách šlechtických rodů. Po Roku renesanční šlechty (2017) byl rok 2018 věnovaný šlechtě českých zemí v evropské diplomacii. Vedle pestré škály programů (např. kostýmované prohlídky věnované Casanovovi na zámku Duchcov, výstava METTER(M)NICH v Plasích) byla jeho ústředním výstupem expozice Dokonalý diplomat. Černínové – vyslanci, cestovatelé, sběratelé probíhající v jindřichohradeckém zámku. Rok 2019 bude věnovaný rodu Clam-Gallasů.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné