Roubík a Snøhetta

Karolina Jirkalová staveniště říjen 2009

Říjen v Galerii Jaroslava Fragnera patří retrospektivní výstavě loni zesnulého architekta Martina Roubíka.

Přiblíží nejen jeho architektonickou práci, ale i nevšední životní příběh. Druhá část výstavy představuje současnou práci ateliéru Snøhetta a také činnost galerie Rom a nakladatelství Arfo, které Roubík spoluzakládal po své emigraci do Norska.

Martin Roubík (*1949) do všeho vstupoval se sobě vlastní razancí a energií. Studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, ale v roce 1971 byl ze školy z politických důvodů vyloučen. Kvůli incidentu při dokumentování prvních voleb po srpnové invazi byl krátce vězněn, před opakovaným soudním procesem se mu však podařilo odjet do Norska. V Oslu pokračoval ve studiu na Vysoké škole architektury, později pracoval v ateliéru Lund og Slaatto, hodně cestoval. V roce 1989 založil s několika kolegy ateliér Snøhetta (v překladu Sněžka) a až do roku 1999 byl partnerem ateliéru. Snøhetta se prosadila zejména díky vítězství v mezinárodní soutěži na budovu nové knihovny v Alexandrii. Dnes patří ateliér mezi světovou architektonickou špičku, za budovu Norské národní opery a baletu v Oslu získala cenu Miese van der Rohe.

Martin Roubík byl nepřehlédnutelný i poté, co se vrátil do Česka. V roce 2003 získal spolu s Reginou Loukotovou čestné uznání v silně obsazené mezinárodní soutěži na Velké egyptské muzeum v Káhiře. Několik let také vedl architektonický ateliér na ČVUT, po neshodách s vedením školy však odešel a ucházel se o místo děkana na liberecké FA TUL. Přestože byl akademickým senátem dokonce dvakrát zvolen, rektor jej do funkce odmítl jmenovat. V posledních měsících života pak Roubík veřejně vystupoval jako kritik průběhu soutěže na novou budovu Národní knihovny.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné