Royal Gold Medal pro Álvara Sizu

Karolina Jirkalová staveniště listopad 2008

Royal Institute of British Architects (RIBA) udělil i další významnou cenu tzv. Royal Gold Medal. Pro rok 2009 ji získal portugalský architekt Álvaro Siza, celým jménem Álvaro Joaquim de Melo Siza Vieira. Cena je udělována jednotlivcům či skupinám za celoživotní práci, která výrazně ovlivnila světovou architekturu. Každoročně ji předává anglická královna.

Práce stále aktivního Álvara Sizy (1933) je charakteristická jasnými skulpturálními formami, jednoduchými materiály, které jen nerad nekombinuje, a především přirozeným začleněním do místa. Jeho práce není snadno zařaditelná. Formálně vychází z klasické moderny, miluje beton, čisté hmoty, prostory i plochy, ale svým respektem k místu, sociálním i etickým rozměrem své práce se dostává mnohem dál. Stejně neokázale jako k jednotlivým domům přistupuje Siza i k větším urbanistickým celkům. Mezi nejlepší ukázky jeho práce patří konstrukčně velkolepý portugalský pavilon na Expo 98 v Lisabonu či Fakulta architektury v Portu (1996). Výjimečné jsou i jeho starší realizace: přímořské koupaliště v portugalském Leca da Palmeira (1966) nebo řada návrhů nízkorozpočtového bydlení ze 70. let, například soubor SAAL v Portu (1976).

V polovině 70. let se Portugalsko otevřelo světu a Siza úspěšně projektoval i pro zahraničí. V roce 1992 mu byla udělena Pritzkerova cena. Ve spolupráci s Eduardem Souto de Mourou navrhl v roce 2006 pavilon pro Serpentine Gallery v Londýně. Siza však zůstává věrný svému ateliéru v Portu, který si koncem 90. let sám vyprojektoval, stálý zůstává i okruh jeho spolupracovníků. Lákadlům mezinárodní hvězdy a velké nadnárodní kanceláře odolává s typicky portugalským šarmem.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné