Šedá do Benátek

Karolina Jirkalová staveniště únor 2018

Umělkyně Kateřina Šedá má za sebou úspěšný rok. Alespoň co do škály ocenění, jež se dostala její práci. Renomovaná konceptuální umělkyně (Cena Jindřicha Chalupeckého v roce 2005, výstava v Tate Modern 2015) získala titul Architekt roku a za svou knihu Brnox také literární cenu Magnesia Litera. Na sklonku roku pak své úspěšné tažení dovršila vítězstvím v soutěži na českou expozici na letošním bienále v Benátkách – opět nikoli výtvarném, ale architektonickém. Potvrzuje to v posledních letech čím dál zřetelnější překrývání výtvarného umění a architektury, které probíhá především v oblasti radikálně konceptuálních přístupů. Ostatně prestižní Turnerovu cenu získala v roce 2015 skupina Assemble, která je složena převážně z architektů. Cíle i prostředky konceptuálního umění a architektury se protínají především v zájmu o veřejný prostor, obytnost měst, komunitu či sociální témata. Porota tuzemské ceny Architekt roku v souvislosti s oceněním Šedé uvedla, že „smyslem architektury je poskytovat prostorový rámec pro nejrůznější projevy života“.

Pro letošní benátské bienále připravuje Kateřina Šedá ve spolupráci s českokrumlovským Egon Schiele Art Centrem projekt s názvem Unes-co. Zabývá se problémem, který sužuje nejen Benátky nebo Český Krumlov, ale i řadu dalších turisticky atraktivních historických měst – v jejich centrech již nikdo nebydlí. Šedá chce najít způsob, jak do ulic měst zapsaných na seznamu UNESCO vrátit běžný život. Konkrétnější obrysy jejího projektu zatím neznáme. Kurátorskou podporu bude mít v Haně Jirmusové Lazarowitz z Egon Schiele Art Centra.

Soutěž na řešení českého pavilonu v Benátkách vypsala vloni Národní galerie a zúčastnilo se jí 11 projektů. Název letošní benátské přehlídky je Freespace, svobodný prostor jako centrální téma architektury. Kurátorkami bienále jsou irské architektky Yvonne Farrell a Shelley McNamara, které společně vedou ateliér Grafton Architects. Šestnáctý ročník mezinárodního bienále architektury v Benátkách se bude konat od 26. května do 25. listopadu 2018.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné