Sejdeme se v továrně

Kateřina Černá zprávy listopad 2007

Praha – Nezávislé multikulturní centrum Meet Factory, za kterým stojí výtvarník David Černý, po slavnostním zahajovacím týdnu znovu zavřelo své brány. Centrum má zatím sloužit především jako tvůrčí dílna a veřejnosti se bude otevírat jen na jednorázové akce, jako jsou výstavy nebo koncerty. „Pokud to přežijem,“ dodává Černý. Již nyní – navzdory vlezlé zimě – v Meet Factory pracuje tucet zahraničních výtvarníků.

„Všechna rezidenční centra takhle začínala,“ utěšuje mne i sebe v ledové kanceláři koordinátorka zahraničních pobytů Klára Vomáčková, která sama zažila provoz newyorského ISCP (International Studio & Curatorial Program). „O umělce nemáme nouzi. Pobyt si hradí buď sami, nebo z grantů. Předpokládáme, že vystaví díla, která tu vytvořili.“

Během velkolepého zahajovacího týdne začátkem října se v bývalé drážní fabrice nedaleko Smíchovského nádraží představily všechny druhy umění, kterým má prostor v budoucnu sloužit: výtvarné objekty, hudba i film. Výstavy se tu uskutečnily hned dvě. Kurátorka Lenka Lindaurová nechala zavedené výtvarníky vyzdobit syrové přízemí graffiti. Se zadáním se každý vyrovnal po svém a vznikly tak jedinečné kousky, jako je světelný kout Adély Matasové nebo Rittsteinův „tučňák na koni“.

V prvním patře pak „vybalili svoje kufry“ hostující zahraniční umělci na výstavě Unpackers. Na chodbě jste tak mohli žasnout nad antiklerikálními kolážemi polské dvojice Salajewska–Kopanyszin nebo politickými kolážemi Bělorusa Konstantina Goretského a ze zdi lezly „site specific“, tedy místně specifičtí hádci Francouzky Amande In.

Další výstavu by v Meet Factory měl mít v prosinci jednačtyřicetiletý německý výtvarník Thorsten Schlopsnies, vystupující pod přezdívkou Todosch.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné