Serpentine pavilon 2017

Karolina Jirkalová staveniště červenec 2017

„Strom byl nejdůležitějším místem naší vesnice. To bylo místo, kde se lidé ve stínu větví scházeli a povídali si, kde se rozhodovalo o důležitých věcech, o lásce, životě. Chci, aby pavilon plnil stejnou funkci: jednoduchý otevřený přístřešek vytvářející pocit svobody a komunity,“ tak charakterizuje architekt Diébédo Francis Kéré svůj letošní Serpentine pavilon v Londýně. Je to vůbec poprvé, kdy je autorem letního pavilonu v Kensingtonských zahradách architekt původem z Afriky. Kérého kancelář sice sídlí v Berlíně, narodil se však v Burkině Faso a v Africe také najdeme většinu jeho realizací. Vyznačují se jednoduchou estetikou čerpající z místních tradic, většinou jde o lehké ocelové konstrukce s vyzdívkami z nepálených cihel a dřevenými okenicemi. Jsou navrženy tak, aby je mohli svépomocí postavit místní, nijak neškolení lidé.

Kérého Serpentine pavilon má rovněž ocelovou konstrukci a lehkou střechu z dřevěných lamel ve tvaru misky nebo trychtýře. Stěny však vzhledem k londýnskému podnebí nejsou z nepálených cihel, ale z modrých dřevěných bloků, které tvoří dekorativní, textilu podobný vzor. Je to odkaz na slavnostní oblečení mladých mužů z vesnic v Burkině Faso. „Jedu do Londýna,“ říká Kéré v deníku Guardian, „a tak se chci ukázat ve svých nejlepších šatech.“

Diébédo Francis Kéré se narodil v roce 1965 ve městě Gando v Burkině Faso, architekturu vystudoval na Technické univerzitě v Berlíně, kde také v roce 2005 založil kancelář Kéré Architecture. Jeho mezinárodně oceňované stavby najdeme především v afrických zemích, ale i v Číně, Německu či Švýcarsku. Kéré je držitelem řady ocenění, především za udržitelnou architekturu.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné