Serpentine pavilon 2017
Karolina Jirkalová staveniště červenec 2017
„Strom byl nejdůležitějším místem naší vesnice. To bylo místo, kde se lidé ve stínu větví scházeli a povídali si, kde se rozhodovalo o důležitých věcech, o lásce, životě. Chci, aby pavilon plnil stejnou funkci: jednoduchý otevřený přístřešek vytvářející pocit svobody a komunity,“ tak charakterizuje architekt Diébédo Francis Kéré svůj letošní Serpentine pavilon v Londýně. Je to vůbec poprvé, kdy je autorem letního pavilonu v Kensingtonských zahradách architekt původem z Afriky. Kérého kancelář sice sídlí v Berlíně, narodil se však v Burkině Faso a v Africe také najdeme většinu jeho realizací. Vyznačují se jednoduchou estetikou čerpající z místních tradic, většinou jde o lehké ocelové konstrukce s vyzdívkami z nepálených cihel a dřevenými okenicemi. Jsou navrženy tak, aby je mohli svépomocí postavit místní, nijak neškolení lidé.
Kérého Serpentine pavilon má rovněž ocelovou konstrukci a lehkou střechu z dřevěných lamel ve tvaru misky nebo trychtýře. Stěny však vzhledem k londýnskému podnebí nejsou z nepálených cihel, ale z modrých dřevěných bloků, které tvoří dekorativní, textilu podobný vzor. Je to odkaz na slavnostní oblečení mladých mužů z vesnic v Burkině Faso. „Jedu do Londýna,“ říká Kéré v deníku Guardian, „a tak se chci ukázat ve svých nejlepších šatech.“
Diébédo Francis Kéré se narodil v roce 1965 ve městě Gando v Burkině Faso, architekturu vystudoval na Technické univerzitě v Berlíně, kde také v roce 2005 založil kancelář Kéré Architecture. Jeho mezinárodně oceňované stavby najdeme především v afrických zemích, ale i v Číně, Německu či Švýcarsku. Kéré je držitelem řady ocenění, především za udržitelnou architekturu.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

(Post)covid city
Karolina Jirkalová téma únor 2021
Způsob, jakým užíváme městský veřejný prostor, se během pandemie covid-19 výrazně proměnil. A byť to byla změna nedobrovolná, otevírá nám zároveň cestu k zdravější podobě města. Je jen otázkou, zda toho budeme schopni využít, než se oklepeme a draze vykoupenou citlivost...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné