Šimerova první výhra

Kateřina Černá zprávy březen 2009

Praha – Cenu kritiky za mladou malbu, kterou pořádá Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, převzal začátkem února Evžen Šimera (*1980). Umělec byl v minulém roce nominován také na Cenu Jindřicha Chalupeckého, ale jeho instalace Monument gravitace v konkurenci ostatních děl neuspěla.

Šimera absolvoval před třemi lety ateliér Vladimíra Skrepla na AVU. Klasickou malbu brzy nahradil konceptuální tvorbou. Od roku 2004 pracuje metodou tzv. drippingu – nechává kapky barvy organizovaně stékat po plátně nebo po rámu. „Kapka je totální absence rukopisu,“ říká umělec.

Své „stékané obrazy“ Šimera loni vystavil v rámci dvou projektů s Michalem Pěchoučkem: společné výstavy geometrické abstrakce Die Gehilfen v Galerii Klatovy/Klenová a Pěchoučkovy výstavy Screen v Galerii Jiřího Švestky. Šimera složitě vytváří tvarově prostá díla, založená na jednoduché myšlence. Příkladem může být černý kvádr, který sbíral světlo ze slunečních kolektorů na střeše, z loňského Bienále mladého umění u Zvonu.

Cena kritiky vznikla v roce 2008 z popudu sdružení Artlab (Jiří David, Milan Salák) na půdě Galerie kritiků. V prvním ročníku se projekt vymezoval vůči cenám zohledňujícím konceptuální umění (Ceně J. Chalupeckého a Ceně NG 333). Důraz na malbu se však už napodruhé ukázal jako neudržitelný. Zadání tentokrát znělo Malba a její přesahy.

Mezi finalisty se letos objevili David Böhm, David Hanvald nebo Jakub Matuška. Podruhé byly nominovány Daniela Baráčková a Jitka Mikulicová. Cenu diváků získal Jakub Hošek.

Cena kritiky za mladou malbu je určena výtvarníkům do 30 let. Mladé umělce nominují většinou jejich pedagogové (David, Diviš, Kokolia, Kvíčala, Lysáček, Skrepl, Stratil aj.). Odměna se zdá skromná: samostatná výstava v Galerii kritiků a vydání vlastního katalogu. Podle ředitelky galerie Vlasty Čihákové-Noshiro však přijde téměř na 100 tisíc korun.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné